Παγκόσμιο Κύπελλο: Αποχαιρέτησε με επική ανατροπή η Ιταλία

Written by  Σεπ 08, 2019

Η Ιταλία πραγματοποίησε μια επική ανατροπή στην αναμέτρηση με το Πουέρτο Ρίκο, καθώς κάλυψε 26 πόντους διαφορά και έφτασε στη νίκη με 94-89 στην παράταση κλείνοντας τη διοργάνωση.

Το Πουέρτο Ρίκο είχε διάθεση για παιχνίδι σε σχέση με τους Ιταλούς στο ξεκίνημα και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 8-2 σε μια αναμέτρηση που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού και οι δύο ομάδες είχαν ήδη μείνει εκτός 8αδας. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 9-9. Στο 8ο λεπτό το Πουέρτο Ρίκο ξέφυγε και πάλι με 17-11, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +11 για το Πουέρτο Ρίκο 24-13. Στο 12’ η διαφορά παρέμενε σε διψήφια με το Πουέρτο Ρίκο στο 30-17, ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 35-17 και το +18. Στο 16’ η διαφορά ήταν σε double score 44-22 για το Πουέρτο Ρίκο με το παιχνίδι να ξεφεύγει επικίνδυνα για τους Ιταλούς που απειλούνταν με διασυρμό. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε το Πουέρτο Ρίκο μπροστά με 46-26. Η Ιταλία στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε σε 46-31 τρέχοντας σερί 5-0 στο 21’, όμως η διαφορά ένα λεπτό αργότερα ήταν και πάλι στο +19 (50-31), ενώ στο 24’ η διαφορά ήταν στο +26 (59-33) για το Πουέρτο Ρίκο. Η Ιταλία έτρεξε από εκείνο το σημείο και μετά ένα σερί 15-2 και στο 29’ μείωσαν σε 61-48. Το Πουέρτο Ρίκο βρήκε στόχο στο τελευταίο λεπτό και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 64-50.

Η Ιταλία μπήκε δυνατά ώστε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και τρέχοντας ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου μείωσε σε 64-56, ενώ στο 33’ η διαφορά ήταν στο +5 για το Πουέρτο Ρίκο 67-62 με την Ιταλία να έχει πλέον την ψυχολογία. Οι Ιταλοί στο 34’ ισοφάρισαν σε 68-68 και μια επίθεση αργότερα προσπέρασε με 70-68. Η Ιταλία μάλιστα έτρεχε ένα απίστευτο σερί καθώς μέσα σε 12 λεπτά κάλυψε διαφορά 26 πόντων. Ο Μπελινέλι ανέβασε σε 73-68 το σκορ για τους Ιταλούς που έτρεχαν 40-9 επί μέρους σκορ, ενώ στο 36’ η διαφορά ανέβηκε στο +7 (75-68). Δύο λεπτά πριν το τέλος η Ιταλία ήταν μπροστά με 79-73, ενώ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό οι Ιταλοί ήταν στο 81-77. Στα 40 δευτερόλεπτα από το τέλος το Πουέρτο Ρίκο μείωσε σε 81-79. Ο Μπελινέλι έκανε το 83-79 με δύο βολές, αλλά απάντησε στα 25 δευτερόλεπτα με ο Ροντρίγκεζ για το 83-81, ο ίδιος κέρδισε και φάουλ, αστόχησε στη βολή, μάζεψε το ριμπάουντ και έγραψε το 83-83 που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η Ιταλία ξέφυγε με 90-85 ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Μπελινέλι υπέπεσε καταλάθος σε αντιαθλητικό πάνω σε σουτ τριών πόντων που επιχείρησε και το Πουέρτο Ρίκο μείωσε σε 90-87. Ο Χάκετ αστόχησε σε δύο βολές στα 34 δευτερόλεπτα, όμως ο Χουέρτας αστόχησε σε τρίποντο στα 17 δευτερόλεπτα και ο Μπελινέλι με δύο βολές έκανε το 92-87 για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με 94-89.

Πρώτος σκόρερ για την Ιταλία ο Μπελινέλι με 27 πόντους, ενώ για το Πουέρτο Ρίκο ο Μπάλκμαν σημείωσε 14.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83 κ.α., 89-94 παρ.