Νικηφόρα τελείωσε και η Ιορδανία

Written by  Σεπ 09, 2019

Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση πέτυχε η Ιορδανία, που επικράτησε με 79-77 της Σενεγάλης και έκλεισε με όμορφο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του, με την Ιορδανία να προηγείται μεν στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-16, αλλά η Σενεγάλη μείωσε και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35-36.

Από το σημείο εκείνο και μετά υπήρξε ισχυρή ισορροπία στο παιχνίδι, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 55-56 και στην τελευταία περίοδο η Ιορδανία ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τελικά την τιμητική νίκη στον αγώνα κατάταξης.

Απόντος του Ντουβερίογλου, ο Ντακ Τάκερ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Μούσα Αλαγουάντι να έχει 18 πόντους, ενώ για τη Σενεγάλη, ο Γιουσουφά Ν’Ντόι είχε 22 πόντους με 11 ριμπάουντ, ο Μουχάμεντ Φαγέ 17 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Μαχτάρ Γκειγέ 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 35-36, 55-56, 79-77

Φωτό: fiba.basketball