«Χαλαροί» στο ραντεβού με τη Γαλλία οι Αμερικανοί

Written by  Σεπ 09, 2019

Χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτερα, οι ΗΠΑ επικράτησαν άνετα της Βραζιλίας με 89-73, διατήρησαν το αήττητό τους και έκλεισαν ραντεβού στους «8» με τη Γαλλία με φόντο την πρόκριση στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς ξεκίνησαν χωρίς άγχος το παιχνίδι, παίρνοντας μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-18, με τη Βραζιλία να μένει κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, όταν και το σκορ ήταν 43-39.

Στη συνέχεια οι ΗΠΑ έπαιξαν πιο ενεργητικά, βελτίωσαν την άμυνά τους και έφτασαν σε διψήφια διαφορά πόντων, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 67-56, που δεν δυσκολεύθηκαν να διευρύνουν για να φτάσουν στο τελικό 89-73 και πλέον σκέφτονται την αναμέτρηση του προημιτελικού με αντίπαλο τους «τρικολόρ».

Ο Μάιλς Τέρνερ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κέμπα Γουόκερ είχε 16 πόντους με 5 ασίστ, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον Χάρισον Μπαρνς να προσθέτει 10 πόντους.

Για τη Βραζιλία, ο Βίτορ Μπενίτε σημείωσε 21 πόντους, με τον Άντερσον Βαρεζάο να έχει 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και τον Λεαντρίνιο Μπαρμπόσα να έχει επίσης 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 67-56, 89-73

Φωτό: fiba.basketball