Νίκη στο φινάλε για την Εθνική Κωφών Γυναικών

Written by  Ιουλ 20, 2017

Τη νίκη κόντρα στην οικοδέσποινα Τουρκία με σκορ 38-37 πανηγύρισε η Εθνική ομάδα κωφών των γυναικών στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σαμψούντα.

Οι παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα μπορεί να ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα και να βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 7 πόντους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο έκαναν την αντεπίθεση τους και με ένα επιμέρους 11-4 στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με buzzer beater της Στάλας Κοτσιρέα, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην κορυφαία διοργάνωση.

Κοτσιάφτη, Κοτσιρέα και Χαϊνά οδήγησαν επιθετικά την Εθνική πετυχαίνοντας 10, 9 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Επόμενος αγώνας του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος είναι στις 22/7 στις 16:00 κόντρα στην Κένυα.

Τα δεκάλεπτα: 10-8, 23-16, 33-27, 37-38

Last modified on Πέμπτη, 20 Ιουλίου 2017 20:47