Το πάλεψε για την ανατροπή, αλλά ηττήθηκε από το Ισραήλ η Εθνική Νέων Γυναικών

Written by  Ιουλ 09, 2018

Με όλες τις δυνάμεις της για τη μεγάλη ανατροπή πάλεψε η Εθνική Νέων Γυναικών στο ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Οράντεα της Ρουμανίας, αλλά δεν τα κατάφερε. Έχασε στις λεπτομέρειες από το Ισραήλ με 71-67 γνωρίζοντας την τρίτη ήττα στη διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ισραήλ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με την Εθνική να πιέζει τον αντίπαλο. Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσαν σε 14-12, αλλά το Ισραήλ βρήκε λύσεις στην επίθεση και άρχισε να χτίζει διαφορά. Προηγήθηκε 19-12 στο 12 φτάνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου τη διαφορά στο +16 (41-25).

Η Ελλάδα προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε σε 53-40 στο 28.30, αλλά η διαφορά ξέφυγε και πάλι με το σκορ να γίνεται 59-40 με λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Εθνική, ωστόσο, στη συνέχεια κατάφερε με πίεση και κλεψίματα να μειώσει σε 59-49 στο 31.30 και στο 36.30 σε 66-58. Δυο περίπου λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στους δύο πόντους (66-64) με συνεχόμενα καλάθια της Βιντσιλαίου, αλλά στη συνέχεια η Εθνική δέχτηκε τρίποντο (69-64). Η Έλενα Τσινέκε έκανε το 70-67 22 δεύτερα από το τέλος και ακολούθησε μια βολή από τη Γιζτσάκι (71-67) που ήταν και το τελικό σκορ.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την Τετάρτη (11/7) απέναντι στην Λιθουανία, ενώ κλείνει τον όμιλο με την Μεγάλη Βρετανία τη Πέμπτη (12/7).

Δεκάλεπτα: 14-10, 41-25, 59-42, 71-67

ΙΣΡΑΗΛ (Ράμπι): Ορμπαχ 2, Πελκ 10(1), Ρότμπεργκ 18(3), Βατούρι 4, Γιζτσάκι 5, Ντέιβιντ 3, Γκόλντιν 3(1), Χάνταντ 6(1), Ρόσενμπλουμ 10, Σααρ 10(2).

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Γεροστεργίου 11, Καρλαφτη 12(1), Κατσαμούρη 2, Σαπαλίδου, Τσινέκε Ε. 16(1), Δανδουλάκη, Καρακούλια 2, Στούπα, Τσινέκε Κ. 11(2), Τζιότζιου, Βιντσιλαίου 13.