Παγκόσμιο U19: Ήττα από την ανώτερη Ρωσία για την Ελλάδα

Written by  Ιουν 30, 2019

Η Ρωσία ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση με την Εθνική μας για την 2η αγωνιστική ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Εφήβων (U19) που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης και επικράτησε με 83-75. Η Εθνική μας ομάδα πλήρωσε στην ουσία το πολύ άσχημο ξεκίνημα της.

Αύριο οι ομάδες έχει ρεπό και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιστρέφει στο παρκέ μεθαύριο (2/7, 20.30) οπότε και θα αναμετρηθεί με την Αργεντινή.

Η Ρωσία ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς στο 7ο λεπτό ήταν μπροστά με 27-9 για να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο με 31-15. Η Εθνική μας στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να μειώσει σε 34-27 στο 14', όμως η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα μας και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 49-34. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με την Ρωσία να ξεφεύγει με 18 πόντους στο 27' (62-44) και να κλείνει την τρίτη περίοδο με 62-48.

Όσα δεν έκανε σε τριάντα λεπτά η Εθνική μας, προσπάθησε να τα κάνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου παρουσιάστηκε σαφώς πολύ καλύτερη, μείωσε σε 62-55 στο 31', όμως όσο κι αν προσπαθούσε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης η Ρωσία είχε τον τρόπο να διατηρεί απόσταση ασφαλείας και να επικρατήσει με 83-75.

Διαιτητές: Λοκατέλι (Βραζιλία), Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Ντομίνγκεζ Βιβερός (Μεξικό)

Δεκάλεπτα: 31-15, 49-34, 62-48, 83-75

Ρωσία (Πασούτιν): Ερσόφ 16(2), Καντοσνίκοφ 2, Κβιτόφσκιχ 19(4), Μιχαϊλόφσκι 20(2), Σερμπένεφ 6(1),Ντόλινιν 8, Σορόκιν 3, Πετένεφ 1, Βεντίσεφ 8(2), Κονοβάλοφ

Ελλάδα (Καστρίτης): Αρνοκούρος 7, Αρσενόπουλος 12(2), Χουγκάζ 5(1), Καράμπελας 6(1), Ρογκαβόπουλος 28(4), Κολοβέρος 4, Σωτηρίου 6, Βουλγαρόπουλος 4, Μπαζίνας, Γεωργαλάς, Σανδραμάνης