Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωφών: Ήττα στο τέλος για την Εθνική Γυναικών από την Τουρκία

Written by  Ιουλ 01, 2019

Η Εθνική μας ομάδα λύγισε στο τέλος από την Τουρκία και ηττήθηκε με 52-46 γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες στην διοργάνωση. Η ομάδα μας πλήρωσε κυρίως την δική της αστοχία, καθώς είχε 13/36 δίποντα, 3/17 δίποντα και 11/23 βολές.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 26-20, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 33-33. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως τόσο η αστοχία όσο και η έλλειψη λύσεων στην επίθεση δεν της επέτρεψε να φτάσει στη νίκη και γνώρισε την ήττα στο τέλος από την Τουρκία με 52-46. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξαν τα πέντε φάουλ με τα οποία χρεώθηκε η Στεφανία Πατέρα αλλά και ο τραυματισμός της Αλεξάνδρας Κοτσιάφτη, η οποία γύρισε το πόδι της έξι λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, με τις δυο παίκτριες να μην μπορούν να ενισχύσουν την Εθνική στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος.

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 26-20, 33-33, 46-52.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζέρβα): Χαϊνά 6, Σαρακατσάνης 3 (1), Αγαγιώτου 2, Κοτσιρέα, Σπίνου 5 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Μελλίνη 1, Βεράνη, Βουδούρη, Κοτσιάφτη 23 (9/21 σουτ, 4/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Πατέρα 6 (3/8 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 5 ασίστ).

Last modified on Δευτέρα, 01 Ιουλίου 2019 08:09