Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική Νέων Ανδρών στο τουρνουά της Πόλης

Written by  Ιουλ 01, 2019

Η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε 60-55 της Γαλλίας στο πρώτο της παιχνίδι σε διεθνές τουρνουά στην Κωνσταντινούπολη. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο (2/7) στις 19.00 την Τουρκία.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε (11-17 στο 9’ και 15-21 στο 11’), αλλά η Γαλλία στα επόμενα λεπτά πήρε τα ριμπάουντ, έτρεξε, κέρδισε φάουλ και έκανε ένα 10-2 (25-23, 17’). Το παιχνίδι ισορρόπησε για να κλείσει το πρώτο μισό 32-30. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (37-38, 22’16’’), η ελληνική ομάδα έφτασε και πάλι στο +6 (41-47, 26’40’’) για να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στην τέταρτη περίοδο στην οποία μπήκε με ένα 9-1 για να διαμορφωθεί το σκορ στο 44-57 (33’15’’). Η διαφορά έφτασε στο +12 (48-60, 36’14’’), οι Γάλλοι πλησίασαν, αλλά το τελικό 55-60 σφράγισε τη νίκη της Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 15-17, 32-30, 43-48, 55-60

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Πιλάβιος 1, Καμπερίδης 9, Καλαϊτζάκης Γ. 15, Μωραϊτης 4, Μπάλος 8, Ψαράς, Νέσης, Τσιρογιάννης, Καλαϊτζάκης Π. 10 (10ρ), Νικολαϊδης 2 (5 α), Δομπρογιάννης 7, Κουφόπουλος 4

Οι αγώνες της Εθνικής Ελλάδας

1/7 Γαλλία-Ελλάδα

2/7 19.00 Ελλάδα-Τουρκία

3/7 16.00 Ουκρανία-Ελλάδα

4/7 -

5/7 16.00 Ελλάδα-Σερβία

*Οι αγώνες μεταδίδονται από το YouTube της ομοσπονδίας της Τουρκίας (www.youtube.com/tbf  ) και μέσω live στατιστικής στο www.tbf.org.tr