Εθνική Νεανίδων: Πρεμιέρα με μεγάλη νίκη

Written by  Ιουλ 05, 2019

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄Κατηγορία) που διεξάγεται στην πόλη των Σκοπίων η Εθνική Νεανίδων. Σημείωσε εμφατική νίκη με 73-38 επί της Σλοβακίας δείχνοντας πολύ καλά αγωνιστικά στοιχεία. Αύριο η Ελλάδα στις 15.30 θα αντιμετωπίσει τη Ρουμανία.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στον αγώνα και ξέφυγε με 7-2. Η Σλοβακία προσπάθησε να αντιδράσει, πλησίασε σε 9-7 στο 4’ , αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά και μόνο στις Ελληνίδες. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα άρχισαν να χτίζουν διαφορά και το τέλος του δεκαλέπτου τις βρήκε μπροστά με 22-9.

Τα πράγματα ήταν ακόμα καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Ελλάδα δέχτηκε μόλις τέσσερις πόντους από την αντίπαλό της. Η ψαλίδα στο σκορ, μάλιστα, άρχισε να μεγαλώνει με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 42-13.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με την Εθνική να έχει επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της, να παίζει ασφυκτική άμυνα με το σκορ στο 28’ να εκτοξεύεται στο 59-23. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ελλάδα φτάνει στην άνετη επικράτηση με 73-38.

Δεκάλεπτα: 22-9, 42-13, 59-30, 73-38

ΕΛΛΑΔΑ (Γερουδάκης): Μπενέκη 2, Μπουντούρη 15(3), Δερμιτζάκη 2, Γούλα 5, Βαντσιούρη 3, Αναστασοπούλου 4, Χατζηλεοντή 13, Εζετζα 12, Φάρρου, Καρακασίδου 8, Κριμίλη 9(1), Λαλέογλου