Εθνική Νεανίδων: Στη δεύτερη θέση η Ελλάδα

Written by  Ιουλ 15, 2019

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νεανίδων στο τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (Β’ κατηγορίας) που έγινε στην πόλη των Σκοπίων.

Ηττήθηκε με 63-56 από την Φινλανδία, αλλά η παρουσία της κρίνεται επιτυχημένη δεδομένου ότι εξασφάλισε την άνοδο, αλλά και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση. Οι διεθνείς πάλεψαν τον αγώνα και έφτασαν μάλιστα κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή.

Η Φινλανδία με το ξεκίνημα προηγήθηκε με 10-5 (4’ 30’’), αλλά η Εθνική βρήκε τις λύσεις και στο 8’ πέρασε μπροστά με 13-12 με τον αγώνα να γίνεται ντέρμπι.

Η Φινλανδία στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να ξεφύγει με 29-18 (16’45’’) και 31-18 (18’) με το δεύτερο δεκάλεπτο να τελειώνει με 35-20 έχοντας επιβάλει τον ρυθμό της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φινλανδία άνοιξε τη διαφορά σε 38-20 με την Εθνική να κυνηγά και να μειώνει σε 41-31 στο 25’ 30’’. Με τη Κριμίλη να έχει πάρει μπροστά η Ελλάδα έκανε το 43-36 (27’45’’) και 35 δεύτερα από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους (45-40).

Η Εθνική είχε επιστρέψει για τα καλά κάνοντας μάλιστα το 45-42 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Με μακρινά σουτ η Φινλανδία έκανε το 60-51 δυο λεπτά πριν το τέλος, η Βαντσιούρη μείωσε με τρίποντο σε 60-54 (39’) με την Καρακασίδου να πλησιάζει στο 61-56 (35 δευτερόλεπτα από το τέλος). Η Φινλανδία διατήρησε το προβάδισμα, κέρδισε τον αγώνα με 63-56, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με την Ελλάδα να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση.

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-20, 45-40, 63-56

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Μπουντούρη 2, Χατζηλεοντή 8, Καρακασίδου 6, Κριμίλη 24(4),  Βαντσιούρη 8(2), Αναστασοπούλου 2, Εζέτζα 4, Γούλα 2.