Εθνική Κορασίδων: Φιλική νίκη επί της Φιλανδίας

Written by  Αυγ 14, 2019

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε της Φινλανδίας σε φιλική αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και την Πέμπτη (15/8) στις 17.30.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (8-3 στο 5’, 9-5 στο 5’46’’), αλλά αντέδρασε με την Πολυμένη να σημειώνει συνεχόμενους πόντους ως το 10-12 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Ελλάδα παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη και πιο αποτελεσματική. Το αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους 24-12 που οδήγησε στο 34-48.Η Φινλανδία έκανε τη δική της απόπειρα να ανατρέψει την εικόνα που είχε διαμορφωθεί. Μείωσε στους τέσσερις (50-54, 37’32’’), αλλά η Μποσγανά σημείωσε τέσσερις συνεχόμενους πόντους στο σημείο αυτό (50-58, 38’53’’), για να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Διαιτητές: Εσκόλα, Παρκάτι, Γιαμίνκι

Δεκάλεπτα: 10-12, 22-24, 34-48, 55-58

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Πολυμένη 16, Μποσγανά 13 (11ρ), Παπαδοπούλου 4, Δασκουλίδου 6, Θεοδοσουλάκη 9, Γρηγοροπούλου 6, Πρίφτη, Τσαγκαροπούλου, Κούκη 2, Λέρη, Καρατάσιου 2, Μαυράκη.