Έχει πολύ δρόμο ακόμα

Written by  Νοε 14, 2019
Η πορεία της Εθνικής ομάδας Γυναικών, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2021, άρχισε από τη Σλοβενία, όπου το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 70-64.
Με πολλά νέα πρόσωπα στη σύνθεση της η Ελλάδα, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, πλήρωσε τα κακά ποσοστά της στη επίθεση και τα νεκρά διαστήματα της γνωρίζοντας την ήττα. Κορυφαία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ξεχώρισε και η Άρτεμις Σπανού που σημείωσε 18 πόντους. Η Ελλάδα θα διεκδικήσει τη πρώτη της νίκη, κόντρα στην Ισλανδία, την Κυριακή (17/11), στις 17:00, στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής, που θα διεξαχθεί στο κλειστό της Χαλκίδας.

Η Εθνική Ελλάδας άρχισε την αναμέτρηση με τις Σταμολάμπρου, Παυλοπούλου, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Σπανού, με το ξεκίνημα του αγώνα να είναι νευρικό και για τις δυο ομάδες. Στο 8:16 του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες άνοιξαν το σκορ, για να απαντήσει η Ελλάδα με δυο διαδοχικά καλάθια της Σταμολάμπρου και να περάσει μπροστά με 4-2. Στο 5-0 της Σλοβενίας, με το οποίο διαμορφώθηκε το 7-4, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχα και πάλι άμεση απάντηση με τις Σπανού και Σωτηρίου να σκοράρουν για το 7-8. Το σερί διευρύνθηκε στο 8-0, για να γίνει το 7-12 στο 4:24. Νέα ισοπαλία 15-15 τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να προηγείται 19-18.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου και εκεί καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά. 4:10 πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Γέμελος διαμορφώνει με τρίποντο το 28-30 και από εκείνο το σημείο η Ελλάδα δεν ξαναβρήκε το δρόμο προς το καλάθι, την ίδια ώρα που η Σλοβενία έτρεξε ένα επιμέρους 8-0 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-30. Όμπλακ και Σπανού ήταν οι πρώτες σκόρερ του αγώνα για τις δυο ομάδες, έχοντας 11 και 8 πόντους αντίστοιχα στα πρώτα 20 λεπτά. Σε αυτό το διάστημα η Ελλάδα υπερτερούσε στα ριμπάουντ έχοντας 18, εκ των οποίων 7  επιθετικά, έναντι 15 της Σλοβενίας. Οι γηπεδούχες είχαν 3 ασίστ περισσότερες και πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας κάτι που αποτυπώνονταν και στο σκορ.

Η Σλοβενία είχε τον έλεγχο του αγώνα με τη διαφορά να φτάνει στο συν έντεκα (43-32), στο 8:12 του τρίτου δεκαλέπτου. Με τις Σπανού και Παυλοπούλου η Ελλάδα μειώνει σε 43-36, λίγο πριν τα μέσα της περιόδου. Η Σπυριδοπούλου έφυγε στον αιφνιδιασμό μειώνοντας ακόμα περισσότερο (43-38). Παυλοπούλου και Σπανού συνεργάζονται άψογα μετά από ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ της πρώτης, για το 43-40, με την πάουερ φόργουορντ της Πολκοβίτσε να σκοράρει εκ νέου, μειώνοντας σε απόσταση βολής (43-42).  Οι γηπεδούχες σταμάτησαν το σερί της Ελλάδας στο 10-0 και σκόραραν μετά από σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά για το 46-42, πριν φτάσουν και πάλι στο συν δέκα στο φινάλε της τρίτης περιόδου (54-44).

Στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου η Σλοβενία διαχειρίστηκε σωστά τη διαφορά που είχε χτίσει. Η Ελλάδα, με διαδοχικούς πόντους της Γέμελος, μείωσε σε 61-56., στα μισά της περιόδου. Η Μποσγανά σημειώνει το 61-58, με το αντιπροσωπευτικό  συγκρότημα να κάνει ένα επιμέρους 12-2 μέσα σε τρία λεπτά και να επανέρχεται στη διεκδίκηση της νίκης.  Με πιο σωστές επιλογές στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα η Σλοβενία έφτασε στη νίκη με το τελικό 70-64. Η Ελλάδα θα διεκδικήσει τη πρώτη της νίκη, κόντρα στην Ισλανδία, την ερχόμενη Κυριακή (17/11), στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής, που θα διεξαχθεί στο κλειστό της Χαλκίδας, στις 17:00. Πρώτη σκόρερ της Ελλάδας ήταν η Άρτεμις Σπανού που σημείωσε 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν η Γέμελος με 13 και η Παυλοπούλου έχοντας επίσης 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-30, 54-44, 70-64

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 4, Σπυριδοπούλου 5, Παυλοπούλου 12, Σπανού 18, Γέμελος 13, Μποσγανά 6, Αλεξανδρή, Σωτηρίου 6, Δίελα, Χατζηλεοντή