Καταιγιστική η Εθνική, 89-54 την Ισλανδία

Written by  Νοε 17, 2019
Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε με 89-54 της Ισλανδίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2021, αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Κανήθου «Τ.Καμπούρης» στη Χαλκίδα.
Με τις Εβίνα Μάλτση, Στέλλα Καλτσίδου, Λολίτα Λύμουρα και Εβίνα Σταμάτη, να παρακολουθούν τον αγώνα, πίσω από τον πάγκο της Εθνικής και με τη στήριξη του κόσμου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, μπήκε από την αρχή αποφασιστικά στην αναμέτρηση, πίεσε στην άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση, πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, χτίζοντας μια διαφορά 36 πόντων στο ημίχρονο. Διατηρώντας τον έλεγχο το σύνολο του Βασίλη Μασλαρινού, έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο δρόμο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2021.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στον αγώνα και με 5 συνεχόμενους πόντους της Γέμελος προηγήθηκε με 5-0. Παίζοντας μαν του μαν έκλεισε τους διαδρόμους και έτσι νωρίς νωρίς, 4’ πρίν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (16-6). Η Ισλανδία μείωσε σε 20-12 αλλά με δύο συνεχόμενα κλεψίματα της Σωτηρίου και ισάριθμους αιφνιδιασμούς της Ελλάδας η διαφορά πήγε στο +14 (26-12) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 28-12.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου στην θέση της Σπανού μπήκε η Χατζηλεοντή η οποία μετά από κόψιμο της Γέμελος και αιφνιδιασμό έκανε το 32-12. Η διαφορά όσο πέρναγε η ώρα μεγάλωνε με την Εθνική να παίζει εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι πως η Ισλανδία πέτυχε το πρώτο της καλάθι 5’ πρίν το τέλος (44-14). Το ημίχρονο έκλεισε με 54-18, με την Σταμολάμπρου να έχει 12 πόντους και την Ελλάδα να βρίσκει σκορ από όλες τις παίκτριες της.

Ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου και η Εθνική συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Με την Παυλοπούλου να οργανώνει εκπληκτικά και την Γέμελος να εκτελεί από τιην γωνία δύο φορές, η διαφορά πήγε στο +45 (66-21). Έχοντας ήδη κριθεί ο αγώνας ο ομοσπονδιακός προπονητής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με 74-35 υπερ της Εθνικής. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Μασλαρινό να δοκιμάζει σχήματα εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Τελικό σκορ 89-54 υπερ της Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 54-18, 74-35, 89-54

Εθνική Ελλάδας (Βασίλης Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 14, Μποσγανά 12, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 6, Παυλοπούλου 9, Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 9, Λουκά 4, Σπανού 4, Δίελα, Χατζηλεοντή 9, Γέμελος 18