Έπαιξε με τη «φωτιά», αλλά στο τέλος χαμογέλασε

Written by  Νοε 04, 2015

Ο Άρης έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει το παιχνίδι με την Στεάουα Βουκουρεστίου, όμως, στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμος και τελικά έφτασε στην τρίτη του νίκη στον τέταρτο όμιλο του Eurocup με 70-66 και συνέχισε το σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκε με 17 πόντους διαφορά στο ημίχρονο, όμως, έκανε μια καταστροφική τρίτη περίοδο, στην οποία επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν και να διεκδικήσουν με αξιώσεις την νίκη. Στο τέλος, ωστόσο, η ελληνική ομάδα ήταν πιο σοβαρή και κατάφερε να πάρει τη νίκη που τη φέρνει στις πρώτες θέσεις του ομίλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας πολύ καλά ποσοστά από τα 6,75 μ., ενώ η άμυνά τους δεν επέτρεπε στους αντιπάλους τους να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι.

Παράλληλα, η ελληνική ομάδα παρουσίασε επιθετικό πλουραλισμό με τους Μούρτο, Πελεκάνο και Γουάιτ να μοιράζονται το σκοράρισμα και τον Άρη να μη δυσκολεύεται να πάρει προβάδισμα από νωρίς.

Η διαφορά έφτασε από νωρίς σε διψήφια επίπεδα (18-8 στο 7’), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να προηγείται με 23-12.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Άρη να κυριαρχεί σε όλο το γήπεδο, να τρέχει στον αιφνιδιασμό και με τον Οκάρο Γουάιτ να έχει πάρει «μπρος», η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και έτσι, το ημίχρονο έληξε με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 42-25.

Ό,τι «έχτιζε» στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης, το γκρέμισε μονομιάς στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου έπαθε ένα απίστευτο μπλακ άουτ, επιτρέποντας στην Στεάουα να κάνει μια εντυπωσιακή επιστροφή και με επιμέρους σκορ 8-24 να μειώσει σε 50-49 και να ξαναρχίσει το παιχνίδι από την αρχή.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως το τέλος, κάθε επίθεση ήταν κρίσιμη για την έκβαση της αναμέτρησης. Η Στεάουα προηγήθηκε 60-63 στο 37’ ο Άρης, όμως, με ένα σερί 7-0 πήρε προβάδισμα με 67-63. Ο Τίτους Νικοάρα με 2/2 βολές μείωσε σε 67-65 στα 12’’, ο Βασίλης Ξανθόπουλος έκανε το 69-65, ο Αλεξάνταρ Ράσιτς είχε 1/2 βολές για το 69-66 και ο Ντομινίκ Γουότερς τον μιμήθηκε για να γράψει το τελικό 70-66 για τον Άρη.

Ο Οκάρο Γουάιτ ήταν για μια ακόμα φορά ο πρώτος σκόρερ του Άρη, σημειώνοντας 15 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέηκ Κοέν είχε 12 πόντους, ενώ 9 πόντους σημείωσε ο πολύτιμος κατά διαστήματα Μιχάλης Πελεκάνος.

Από την ρουμανική ομάδα που λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στον Άρη, ο Τζέραλντ Λι είχε 14 πόντους, ενώ ο Τίτους Νικοάρα είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 42-25, 50-49, 70-66

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος 9, Τσούπκοβιτς 4, Φλιώνης, Γουάιτ 15, Γουότερς 3, Ζάρας 5, Χάγκινς 6, Κοέν 12, Μούρτος 7, Σίμτσακ, ΜακΝήλ 8

Στεάουα Βουκουρεστίου (Σαπέρα): Πολ, Σζιτζάρτο 2, Ροσού, Αμίς 7, Νικοάρα 10, Λι 14 Ράσιτς 12, Κούπερ 3, Πόπα, Ικόβλεφ 8, Μαρίνοβιτς 10, Ντραγκούσιν