EuroCup: Νίκες για Γαλατά, Ερυθρό Αστέρα, Μονακό και Βιλερμπάν

Written by  Οκτ 17, 2018

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε η δράση στο Eurocup, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Για τον πρώτο όμιλο η Γαλατασαράι,  του Ζακ Όγκαστ, έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε της Μπρέσια με 84-76, ο Ερυθρός Αστέρας του Στράτου Περπέρογλου κέρδισε εντός έδρας την  Ανδόρα με 85-79 και η Μονακό έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ουλμ νικώντας με 75-65. Για τον τρίτο όμιλο, η Βιλερμπάν υπερασπίστηκε την έδρα της κόντρα στην Άνκαρα επικρατώντας με 84-63.

Τα αποτελέσματα της Τρίτης (16/10):

Α΄Όμιλος

Γαλατασαράι - Μπρέσια 84-76

Δύσκολη νίκη για τους γηπεδούχους, οι Ιταλοί ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο πρώτο μέρος του αγώνα αλλά στο τέλος μίλησε η έδρα και η Τουρκική ομάδα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κοκσάλ με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Χάρισον με 14 πόντους, 4 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ ο Ζακ Όγκαστ αγωνίστηκε 15 λεπτά και είχε 4 πόντους (1/5 δίποντα, 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 40-44, 62-65, 84-76

Δείτε την στατιστική ΕΔΩ

Ερυθρός Αστέρας - Ανδόρα 85-79

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν βραχεία κεφαλή. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς αντέδρασαν και προηγήθηκαν με συν 11 στο ημίχρονο, προβάδισμα το οποίο ροκάνισε η Ανδόρα στην τρίτη περίοδο. Πιο αποτελεσματικοί στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ραγκλάν με 24 πόντους και 3 ειμπάουντ και τον ακολούθησε ο Φαγιέ κάνοντας double double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Στράτος Περπέρογλου σε σχεδόν 20 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 5 πόντους, ενώ είχε και 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 44-33, 60-58, 85-79

Ουλμ - Μονακό 65-75

Η ομάδα της Μονακό είχε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 75-65. Τέσσερις παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ουταρά, Κικάνοβιτς, Χάμμερ και Τζόουνς τελειώσαν το παιχνίδι με 15, 14, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 32-46, 43-59, 65-75

Γ Όμιλος

Βιλερμπάν - Άνκαρα 84-63

Άνετη επικράτηση για την Βιλερμπάν που από την αρχή του αγώνα πήρε προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος και χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πήρε τη νίκη με 84-63. Ο Καλνιέτις τελείωσε τον αγώνα έχοντας πετύχει 19 πόντους και έχοντας και 8 ασίστ. Τον ακολούθησε ο Σλότερ με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ ,και ένα κλέψιμο και ο Νουά με 13 πόντους αλλά και 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 49-36, 62-47, 84-63