Δεν τα κατάφερε στην Ιταλία ο Προμηθέας

Written by  Δεκ 12, 2019

Ο Προμηθέας Πάτρας δεν τα κατάφερε στην Ιταλία απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια, όπου γνώρισε την ήττα με 75-88 στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου του και πλέον θα μάθει την τελική του κατάταξη στην επόμενη και τελευταία πριν από την φάση των «16» αγωνιστική.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε τραγικά την αναμέτρηση, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4’ με 14-0, γεγονός που έβαλε πολύ δύσκολα από νωρίς, αλλά αντέδρασε άμεσα, αρχικά με σερί 8-0 για να μειώσει σε 14-8 και έφτασε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου να έχει μειώσει σε 21-16.

Με σερί 6-0 η ιταλική ομάδα πήγε και πάλι στο +11 (27-16) και ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας χωρίς ιδιαίτερο κόπο στο 44-35 του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας σε 49-46, ενώ κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να ισοφαρίσει σε 51-51, όμως, η Μπολόνια κατάφερε και πάλι να πάρει διαφορά, προηγήθηκε με 60-53 και το δεκάλεπτο την βρήκε να έχει ξανά προβάδισμα με 65-59.

Έχοντας ξαναπάρει μπροστά, η Μπολόνια ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (76-64) και δεν ανησύχησε καθόλου μέχρι το τέλος, όταν και πήρε τη νίκη με 88-75.

Ο Φρανκ Γκέινς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, ο Κάιλ Γουίμς είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Μάρκος Ντέλια πρόσθεσε 12 πόντους, ενώ για την ελληνική ομάδα, ο Τσέις Φίλερ σημείωσε 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Κρις Μπαμπ είχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-35, 65-59, 88-75

Φωτό: eurocupbasketball.com