Προσπάθησε για ένα ημίχρονο

Written by  Ιαν 23, 2015

Τόσες ήταν οι αντοχές του Παναθηναϊκού στην Μαδρίτη. Οι «πρασινοι» προσπάθησαν να φανούν όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικοί απέναντι στη Ρεάλ, αλλά γνώρισαν βαριά ήττα με 83-65 για την 4η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν κρατήσουν χαμηλά τη Ρεάλ στο σκορ και στο πρώτο ημίχρονο τα είχαν καταφέρει καθώς ανάγκασαν τους Ισπανούς να πετύχουν μόλις 36 ποντους ,να είναι νευρικοί, άστοχοι και να μην μπορούν να τρέξουν και να κάνουν το παιχνίδι τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η κούραση έκανε την εμφάνιση της στον Παναθηναϊκό και αυτό επηρέασε τη συνοχή καθώς «χάθηκε» το καθαρό μυαλό και η έλλειψη της αυτοσυγκέντρωσης ήταν φανερή. Οι «πρασινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι μείωσαν το σκορ σε 46-42 στο 25' της αναμέτρησης, αλλά μέχρι εκεί ήταν οι αντοχές τους. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και δικαιολογημένα το τελικό 83-65 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος και η Ρεάλ άρχισε σίγα να αυξάνει τη διάφορα και να ανοίγει την ψαλίδα αρχικά στο +20 στο 24 και εν συνεχεια στο + 22 στο 28' χωρίς οι παίκτες του Ιβάνοβιτς να μπορούν να αντιδράσουν.
Πολύ καλός ήταν για μια ακόμα φορά ο Εστεμπάν Μπατίστα με 15 ποντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Σλότερ είχε 12 με καλά ποσοστά. Από την άλλη πλευρά μεγαλο παιχνίδι με 18 πόντους για τον Φελίπε Ρέγιες ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 15 πόντους.

Η αναμέτρηση

Η έλλειψη λύσεων ανάγκασε τον Ιβάνοβιτς να ξεκινήσει τον νεαρό Βασίλη Χαραλαμπόπουλο γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ και πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ (8-5 στο 4'). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με τις εμπνεύσεις του Διαμαντίδη και τα καρφώματα του Γκίστ να είναι μέσα στο παιχνίδι (10-9 στο 6') αλλα ο Γιούλ με διαδοχικά καλαθιά εδωσε προβάδισμα 6 ποντων στο τέλος του δεκάλεπτου (20-14).

Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ προσπάθησε να ξεφύγει και άλλο αλλα ο Παναθηναϊκός δεν το επέτρεψε πίεζε και ήταν κοντά στο σκορ με τη διάφορα να μένει κάτω από τους δέκα ποντους, στο 15' το σκορ ήταν 29-24 αλλα τότε ανέλαβε δράση ο Ροντρίγκεθ και με δικούς του πόντους εδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 10 ποντων στην ομάδα του (36-26) αναγκάζοντας τον Ιβάνοβιτς να καλέσει ταιμ αουτ. Ένα τριποντο από τον Μπλουμς και ένα καλάθι από τον Νοτσιόνι έκαναν το 36-29 σκορ με το οποιο έκλεισε το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι «πρασινοι» μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή. Στο 23' το σκορ ήταν 46-34 υπέρ της Ρεάλ αλλα ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα σερί 8-0 και πήγε το σκορ στο 46-42 βάζοντας φωτιά και πάλι στην αναμέτρηση. Κάποια επιπόλαια λάθη όμως σε συνδυασμό με πολύ κακές επιλογές βοήθησαν τη Ρεάλ να κάνει εκείνη με τη σειρά της ένα 8-0 και να πάει πάλι τη διάφορα στους 12 ποντους (54-42 στο 27'). Ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις από τον πάγκο και η Ρεάλ ολοένα και αύξανε τη διάφορα μέχρι το τελικό 60-48 της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπικού χαρακτήρα με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν ελευθέρα με τη Ρεάλ να κυριαρχεί στο παρκέ άνετα. Το σκορ πήγε στο + 20 (72-52) και λίγο αργότερα 76-56. Το κλίμα πήγε να χαλάσει από μια έντονη αψιμαχία του Διαμαντίδη με τον Καμπάτσο και ο γκαρντ της Ρεάλ τιμωρήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ. Ο αγώνας τελείωσε λίγο αργότερα με την Ρεάλ να επικρατεί με 83-65 να κάνει το 4/4 και τον Παναθηναϊκό που έπεσε στο 2-2 να συνεχίζει να παλεύει στον Ε όμιλο του τοπ-16.

Δεκάλεπτα: 20-14, 39-29, 60-48, 83-65.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 2, Φερνάντεθ 15 (1τρ, 5ασ), Νοτσιόνι 9 (2), Καμπάτσο, Ματσιούλις, Ρέγιες 18, Ροντρίγκεθ 10 (7ασ), Αγιόν, Κάρολ 8 (2), Γιουλ 14 (4), Μπουρούσης 2, Σλότερ 5

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12 (3), Φώτσης 9 (1), Νέλσον 6, Διαμαντίδης 6 (7ασ), Γκιστ 9 (1), Μπατίστα 15 (9ρ), Μπλουμς 8 (2)