Απίστευτη ανατροπή της Μπάμπεργκ, στο τέλος νίκη για Ρεάλ

Written by  Νοε 03, 2016

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η Μπάμπεργκ επέστρεψε από το -17 και τελικά επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο παίρνοντας την δεύτερη φετινή της νίκη. Δύσκολη νίκη στο τέλος της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Γαλατασαράι.

Πλούσιο θέαμα προσέφεραν Μπάμπεργκ και Αρμάνι Μιλάνο με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 106-102 στην παράταση σε μια από τις πιο όμορφες φετινές αναμετρήσεις.

Η ιταλική ομάδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 29-46 στο 19’ και έδειχνε να ελέγχει το ματς, ωστόσο, η Μπάμπεργκ έφτασε κοντά στη νίκη στην κανονική διάρκεια, προηγήθηκε με 89-86 στα 14’’, η Αρμάνι ισοφάρισε σε 91-91, ο Νίκος Ζήσης αστόχησε σε δίποντο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και τελικά έφτασε στη νίκη με 106-102. Ο Ντάριους Μίλλερ «εκτέλεσε» την ιταλική ομάδα με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Νικολό Μέλλι είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 13 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για την Αρμάνι, ο Ρακίμ Σάντερς είχε 25 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε είχε 18 πόντους και 5 ασίστ και ο Τζαμέλ Μακλήν με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-46, 61-64, 91-91, 106-102 (παρ.)

Η Γαλατασαράι πάλεψε σκληρά για να κατακτήσει την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, όμως, στο τελευταίο δίλεπτο η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τα ηνία του αγώνα και τελικά ήταν εκείνη που πανηγύρισε, επικρατώντας με 90-81.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύθηκαν πολύ απέναντι στην ομάδα του Αταμάν και απειλήθηκαν με μια δεύτερη εντός έδρας ήττα, ωστόσο, στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη διαφορά και να πετύχουν την τέταρτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Ο Σέρχιο Γιουλ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 13 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Άντονι Ράντολφ είχε 7 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη Ρεάλ.

Από τη Γαλατασαράι, ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ είχε 17 πόντους και ο Άλεξ Τάιους 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-47, 66-64, 90-81