Μεγάλη νίκη του Ερ. Αστέρα επι της Ρεάλ, τρελό «διπλό» της Ούνικς στο Κάουνας

Written by  Δεκ 22, 2016

«Δώρο» στον Ολυμπιακό που δεν το εκμεταλλεύτηκε έκανε ο Ερυθρός Αστέρας που πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, νίκη-οκτάδας πήρε η Αναντολού Εφές επί της Γαλατασαράι, τρελή ανατροπή από την Ούνικς Καζάν μέσα στο Κάουνας.

Ο Ερυθρός Αστέρας εμφάνισε το καλύτερο δυνατό του πρόσωπο και πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη με 82-70 απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, δημιουργώντας νέες ανακατατάξεις στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πήραν διαφορές ακόμα και 17 πόντων (80-63) και ανέβηκε στο 6-8, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις της οκτάδας.

Αντίθετα, η Ρεάλ που αγωνίστηκε χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος έγινε πατέρας, ενώ είδε και τον Λούκα Ντόντσιτς να αποχωρεί τραυματίας στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, έχασε μια ευκαιρία να βρεθεί μόνη ξανά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς έκανε μεγάλο ματς με 20 πόντους και ο Όγκνιεν Κούζμιτς είχε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ για τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου, ενώ από τη Ρεάλ ξεχώρισε μόνο ο Τζέφρι Τέιλορ που έκανε μεγάλο ματς με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-35, 62-51, 82-70

Στο τουρκικό ντέρμπι, η Αναντολού Εφές πέρασε από την έδρα της Γαλατασαράι με 76-86 και εδραίωσε τη θέση της στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Σε μια αναμέτρηση που είχε πολλές εναλλαγές, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βρήκε τρόπο να πάρει τη νίκη απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας και έφτασε στο 7-7 που την διατηρεί στις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Η Αναντολού προηγήθηκε με 8-16 στο 8’, η Γαλατα απάντησε με σερί 10-0 για το 18-16 του ημιχρόνου, έφτασε ακόμα και το +11 στο 20’ (42-31), διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και, στη συνέχεια, παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων που έφτασαν σε μια σημαντική νίκη.

Ο Μπράντον Πολ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους και 5 κλεψίματα, ο Ντέρρικ Μπράουν είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Τόμας Ερτέλ είχε 14 πόντους με 8 ασίστ, ενώ από την Γαλατασαράι ο Μπλέικ Σιλμπ είχε 21 πόντους με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Άλεξ Τάιους έκανε double-double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 44-38, 58-60, 76-86

Με εκπληκτική τελευταία περίοδο και επιμέρους σκορ 11-30, η Ούνικς Καζάν πέρασε από την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας και την έπιασε στη βαθμολογία με ρεκόρ 5-9.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι για 30’ έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, όμως, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι με εξαιρετική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο, επιστρέφοντας, μάλιστα από το -12 όπου βρέθηκαν στο 29’ (69-57).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ συνεχίζει να «βομβαρδίζει» τα αντίπαλα καλάθια όπου βρεθεί και με 26 πόντους ήταν ο πρωτεργάτης της νίκης της Ούνκς, έχοντας συμπαραστάτη τον Αρτσόμ Παραχούτσκι που είχε 24 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Ζαλγκίρις που δεν κατάλαβε πως έχασε αυτή τη νίκη από τα χέρια της, ο Παούλιους Γιανκούνας είχε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Αντάνας Καβαλιάουσκας 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 46-43, 69-58, 80-88