Πάλεψε στην επίθεση – Τον «πρόδωσε» η άμυνα!

Written by  Μαρ 22, 2018

Είναι γνωστό πως η ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα δε μπορεί να περιοριστεί επιθετικά από κανέναν αντίπαλο στην Ευρώπη και με «όπλο» την ικανότητα των παικτών της στο σκοράρισμα, καταφέρνει να κερδίζει κάθε ομάδα που επισκέπτεται την έδρα της. Έτσι και τον Ολυμπιακό, με τους δευτεραθλητές της Ευρωλίγκα παρότι πάλεψαν μέχρι τέλους στη ρωσική πρωτεύουσα, να προδίδονται από την κακή αμυντική τους απόδοση και να μην καταφέρνουν να πάρουν το μεγάλο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, γνωρίζοντας την ήττα με 89-81!

Οι Πειραιώτες έκαναν πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, όμως η δεύτερη περίοδος δεν είχε την ίδια έκβαση για την ελληνική ομάδα, που κόλλησε επιθετικά για κάποιο διάστημα και έδωσε στους Ρώσους την ευκαιρία να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (44-40).

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανταγωνιστικός και στην επανάληψη, όπως το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου αποδείχθηκε καθοριστικό για την τελική έκβαση του ματς, αφού έμεινε πίσω με 13 (75-62) και παρότι κατάφερε να μειώσει, δε μπορούσε να κάνει την ανατροπή στο φινάλε.

Εξαιρετικός και MVP του αγώνα ο Νάντο Ντε Κολό με 25 πόντους και σχεδόν απόλυτη ευστοχία, με τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει εξίσου μεγαλειώδη εμφάνιση, σταματώντας στους 24 πόντους και έχοντας και πέντε ριμπάουντ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 89-81

Δεκάλεπτα: 23-26, 44-40, 69-62, 89-81

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 25 (5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντ, Φριντζόν, Βέστερμαν, Αντόνοφ 5 (1), Ροντρίγκεθ 13 (1), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 12 (6 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (1), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 7, Χάντερ 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 3, Μπράουν 3, Παπαπέτρου 2 (1/7 σουτ), Σπανούλης 17 (2/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουθντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Τιλί 3, Πρίντεζης 24 (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 9, Ουίλτζερ, Τόμσπον 5 (1).