Ονειρεμένη πρεμιέρα στη Μόσχα για Ολυμπιακό

Written by  Οκτ 12, 2018

Ο ανανεωμένος Ολυμπιακός ξεκίνησε την εφετινή του διαδρομή στην Ευρωλίγκα εντυπωσιακά, καθώς επιβλήθηκε με 87-66 της Χίμκι στη Ρωσία, σε μια έδρα που άλλες χρονιές έφευγε ηττημένος από το ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι με πλουραλισμό στην επίθεση, με επικράτησε σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής και πνίγοντας στην άμυνα τους Ρώσους έκαναν το πρώτο διπλό στην διοργάνωση, απέναντι σε αντίπαλο ανταγωνιστή.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους αθλητές του Ντέιβιντ Μπλατ, καθώς η Χίμκι ξεκίνησε με σερί 12-0, όμως εκεί που άλλες χρονιές το παιχνίδι χανόταν, ο Ολυμπιακός επέστρεψε άμεσα και με δικό του σερί 11-0 προσπέρασε στο 7΄με 13-12, φέρνοντας την αναμέτρηση στα δικά του μέτρα και αν το δεκάλεπτο έκλεισε με τη Χίμκι μπροστά 22-20, το ημίχρονο ήταν αυτό που βρήκε με buzzer του αρχηγού Βασίλη Σπανούλη μπροστά με +10 (44-34) τοποθετώντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στο δεύτερο μισό η διαφορά παρέμενε διψήφια όσο κι αν ο Σβεντ εκτελούσε μόνος για τη Χίμκι, σημείωσε 34 πόντους τους μισούς της ομάδας του. Ο Ολυμπιακός με τους εξαιρετικούς  ΛεΝτέι (14π., 5ρ.), Βεζένκοφ (13π.), Σπανούλη (8π., 4ρ., 7ασ., 4λ.), Μιλουτίνοφ (9π., 9ρ.), Στρέλνιεκς (11π.) και Πρίντεζης (11π., 3ρ.) όχι μόνο έβρισκε λύσεις, αλλά επιβλήθηκε σε όλους τους τομείς της Χίμκι φτάνοντας σε μια εντυπωσιακή νίκη με 87-66 σε μια έδρα δύσκολη και βάζοντας από κάτω τον πρώτο ανταγωνιστή για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-44, 54-63, 66-87