Μπλόκαρε το σερί της Μπαρτσελόνα, στη Βιτόρια για το δικό του

Written by  Νοε 21, 2018

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υπερασπίστηκε ξανά την έδρα του, αυτή τη φορά απέναντι στη Μπαρτσελόνα, την οποία νίκησε με 76-70, της έκοψε το σερί και ανέβηκε στο 5-3, κάνοντας το καλύτερο ξεκίνημα στην «διαβολοβδομάδα» που τον περιμένει να κλείσει με την επικίνδυνη έξοδο στην Βιτόρια, με την οικοδέσποινα του Final Four, Μπασκόνια.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, όμως, το πιο σημαντικό ήταν ότι η άμυνά τους για μια ακόμα φορά λειτούργησε καλά, ενώ παρά την κακή επιθετικά βραδιά, στην οποία βρέθηκε ο Νικ Καλάθης, βρήκαν της λύσεις για να ανταπεξέλθουν απέναντι σε μια ανεβασμένη ομάδα, που έμεινε επίσης στο 5-3.

Ο διεθνής γκαρντ ήταν άστοχος και δεν σκόραρε αρκετά (2 πόντοι με 1/9 σουτ, 0/2 βολές), ωστόσο, ήταν απολαυστικός στο υπόλοιπο κομμάτι του παιχνιδιού, προσφέροντας 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ, κάνοντας τη δουλειά των συμπαικτών του ευκολότερη.

Οι δυο ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα με την αστοχία και τα λάθη να είναι το βασικό χαρακτηριστικό του παιχνιδιού (6 για τον Παναθηναϊκό, 4 για την Μπαρτσελόνα) και τους «πράσινους» παρ’ όλα αυτά, να παίρνει μικρό προβάδισμα (13-8) πριν το φτωχό πρώτο δεκάλεπτο λήξει με 13-10.

Με σερί 8-0 με μπροστάρη τον Ντεσόν Τόμας, ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφια διαφορά (21-10), με την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει να μειώσει εκμεταλλευόμενη τον Κέβιν Σεραφίν σε 27-23, όμως, η ελληνική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σε επίπεδα ασφαλείας για το 34-25.

Το καλάθι του Στεφάν Λάσμε έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +10 (42-32), όμως, οι φιλοξενούμενοι με τον Κάιλ Κούριτς να δίνει ώθηση σκοράροντας από τα 6,75 μ. έκαναν σερί 10-0 για να ισοφαρίσουν  και να δώσουν άλλη εικόνα στην αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με νέο σερί 9-0 για να προηγηθεί με 51-42, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 55-50, πριν μπει δυναμικά στην τελευταία περίοδο, όταν με εντυπωσιακή εκκίνηση, ανέβασε τη διαφορά στο +13 (67-54) και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα κεκτημένα και έφτασε στη νίκη με 76-70 που τον φέρνει στο 5-3 πριν την επικίνδυνη έξοδο στη Βιτόρια.

Ο Ντεσόν Τόμας με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, με τον Στεφάν Λάσμε να έχει 11 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ από την Μπαρτσελόνα, ο Κάιλ Κούριτς ήταν ο μόνος που βρήκε σκορ από τα 6,75μ. (3/6, 0/9 όλοι οι υπόλοιποι), τελειώνοντας με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Κέβιν Σεραφίν να έχει 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και τον Τομά Ερτέλ να προσθέτει 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70