Έκαναν το "μπαμ" της χρονιάς οι Μαυροβούνιοι, διπλό για Χίμκι στο Κάουνας, άνετα η Μπαρτσελόνα

Written by  Νοε 23, 2018

Η Μπούντουτσνοστ σημείωσε μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της και μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην Euroleague, αφού επικράτησε με 93-92 της ΤΣΣΚΑ στο Μαυροβούνιο.

Η ΤΣΣΚΑ δώρισε με την τραγική άμυνα του δευτέρου μέρους που έπαιξε, καθώς δέχθηκε 58 πόντους και ενώ είχε διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο (49-35) γνώρισε την πρώτη της ήττα στην εφετινή Euroleague.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν έτοιμη να καθαρίσει την αναμέτρηση με την Μπούντουτσνοστ από το ξεκίνημα, καθώς στο ημίχρονο οι Ρώσοι μπήκαν μπροστά με 49-35 και έδειχναν με τον Ντε Κολό εκτελεστή πως δεν θα έχουν πρόβλημα. Βέβαια τα προγνωστικά διαψεύστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Μαυροβούνιοι με ένα επί μέρους σκορ 30-18 πλησίασαν στο καλάθι και έκλεισαν το δεκάλεπτο πίσω με 67-65, ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 71-71 και τρία λεπτά πριν το τέλος μπήκαν μπροστά με 86-84 βάζοντας στην ΤΣΣΚΑ την σκέψη πως μπορεί να πέσει θύμα μιας από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην διοργάνωση. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό η Μπούντουτσνοστ ήταν μπροστά με 91-90, ο Κλάιμπερν έδωσε το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ με δύο βολές για το 92-91 στα 48 δευτερόλεπτα και μετά από ένα σερί άστοχων προσπαθειών από πλευράς γηπεδούχων ήρθε ο Νίκολιτς στα 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με δίποντο να κάνει το 93-92 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Χίγκινς αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια και η Μπούντουτσνοστ πανηγύρισε μια από τις μεγαλύτερες νίκες της στην Euroleague και γράφοντας μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για την Μπούντουτσνοστ ο Έρλ Κλάρκ με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Γκόρντιτς με 17 και Νίκολιτς με 14. Για την ΤΣΣΚΑ ο Ντε Κολό  είχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-49, 65-67, 93-92

Η Χίμκι ήταν ψύχραιμη στο τέλος της αναμέτρησης με την Ζαλγκίρις στο Κάουνας και έφυγε με το διπλό από την Λιθουανία, επικρατώντας με 84-83 και φτάνοντας τις τρεις νίκες στην Euroleague όσες και έχει και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετά από εννέα αναμετρήσεις.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σε πολύ καλό βράδυ τους Σβέντ (25π., 10 ασίστ) και Μίκι (20π., 7 ριμπ.) που έδωσαν τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Η Χίμκι αν και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω με 26-19, ανέκαμψε γρήγορα και έκλεισε το ημίχρονο πίσω με 39-37. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ρώσους μπροστά με 58-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χίμκι βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει αρχικά με 70-63 στο 35’ και να μπει στο τελευταίο λεπτό έχοντας υπέρ της διαφορά 4 πόντων (80-76). Η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε ένα μπαράζ βολών από τους Λιθουανούς, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη με 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-37, 57-58, 83-84

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε πρόβλημα με την Αρμάνι, καθώς έχοντας δύο εξαιρετικά δεκάλεπτο το δεύτερο και τρίτο επικράτησε με 90-80

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά και σε αυτό το ρυθμό βόλευε κυρίως τους Ιταλούς που προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-24, όμως οι Ισπανοί μπήκαν διαφορετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο πίεσαν περισσότερο, έτρεξαν καλύτερα το γήπεδο και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 53-42. Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα να σφίγγει τον κλοιό στην άμυνα της και με επί μέρους σκορ 21-12 πήρε διαφορά 20 πόντων (74-54) καθαρίζοντας στην ουσία την υπόθεση νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί χαλάρωσαν την άμυνα τους, η Αρμάνι βρήκε την ευκαιρία να μειώσει, όμως όχι και να απειλήσει με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να φτάσει άνετα στο τελικό 90-80.

Πρώτος σκόρερ ο Ερτέλ με 20 πόντους για τους Ισπανούς, ενώ για την Αρμάνι ο Τζέιμς είχε 19.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 53-42, 74-54, 90-80