Νίκησε και τη Ρεάλ η Μπούντουτσνοστ, εύκολα η Εφές, υπεταξε το Μιλάνο η Μπασκόνια

Written by  Ιαν 18, 2019

Η Μπούντουτσνοστ αποδεικνύεται σε φονέα των γιγάντων, καθώς μετά την ΤΣΣΚΑ και την Μπαρτσελόνα νίκησε και την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ με 73-60. Οι Μαυροβούνιοι όχι μόνο δεν έκλεψαν το ματς, αλλά για 40 λεπτά ήταν μπροστά στην αναμέτρηση.

Η Μπούντουτσνοστ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (36-28) παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στους Ισπανούς. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την Μπούντουτσνοστ να μην επιτρέπει στην Ρεάλ να πλησιάσει, να διατηρεί απόσταση ασφαλείας και να φτάνει εντυπωσιακά στη νίκη με 73-60.

Πρώτος σκόρερ ο Κόουλ με 14 πόντους, ενώ ακολούθησαν με 13 ο Μπιτάτζε, 12 ο Κλάρκ Κότι και από 10 οι Ερλ Κλάρκ και Τζάκσον.

Για την Ρεάλ ο Γιούλ ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 56-48, 73-60

Η Εφές είχε εύκολο έργο με την Νταρουσάφακα και επικράτησε με 82-68. Η Εφές έφτασε τη διαφορά στο +29 (63-34) στο 27’ κλειδώνοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Η Νταρουσάφακα που έμεινε από νωρίς πίσω με διψήφια διαφορά, καθώς στο ημίχρονο ήταν πίσω με 45-25, ενώ απλά κατάφερε όταν οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν να μειώσουν στο τελικό 82-68.

Πρώτος σκόρερ για την Εφές ο Μόερμαν με 15 πόντους, ενώ ο Μίσιτς είχε 11 και ο Μπαμπουά 10. Για την Νταρουσάφακα διασώθηκαν οι Ντάγκλας με 17 και Έβανς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-45, 82-68

Η Μπασκόνια ήταν η κερδισμένη της 19ης αγωνιστικής της Euroleague, καθώς επικράτησε στο ντέρμπι της Αρμάνι Μιλάνο με 80-75 στην Ισπανία, πήγε στο 9-10 και άφησε πίσω από τη γραμμή της 8αδας του Ιταλούς, παρέα με την Μακάμπι, την Ζαλγκίρις και τον Παναθηναϊκό στο 8-11.

Η Μπασκόνια και η Αρμάνι έδωσαν ρεσιτάλ επιθετικού παιχνιδιού στο πρώτο μισό της αναμέτρησης με την Ιταλική ομάδα να είναι καλύτερη στις λεπτομέρειες και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 49-42.

Το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο όμως άλλαξε και η Μπασκόνια παίζοντας καλύτερη άμυνα, κατάφερε με επί μέρους σκορ 20-10 να προσπεράσει με 62-59, ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει μικρή διαφορά 5 πόντων με 68-63.

Ο Μάικ Τζέιμς όμως ήταν ασταμάτητος και κρατούσε την Αρμάνι στην διεκδίκηση της νίκης, καθώς δύο λεπτά πριν το τέλος η Ιταλική ομάδα ήταν σε απόσταση δύο πόντων 74-72 και ο Τζέημς στους 24 πόντους (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό  η Μπασκόνια με τον Χουέρτας να σημειώνει 8 πόντους έφτασε στη νίκη με 80-75.

Πρώτος σκόρερ για την Μπασκόνια ο Πουριέρ με 17 πόντους, αλλά αυτός που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Χουέρτας με 13 πόντους, τους 8 στο τελευταίο λεπτό.

Για την Αρμάνι ο Τζέημς ήταν μόνος του σημειώνοντας 27 πόντους, με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-49, 62-59, 80-75