Βλέπει πλέϊ οφ η Αρμάνι, καθάρισε στο τέλος την Εφές η Ρεάλ

Written by  Ιαν 24, 2019

Η Ρεάλ τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην Εφές στη Μαδρίτη, όμως με καθαρό μυαλό στο τέταρτο δεκάλεπτο και τους εξαιρετικούς Ράντολφ και Γιούλ νίκησε με 92-84.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι για πάνω από 30 λεπτά, καθώς η Εφές είχε τις λύσεις ώστε να πιέσει τους Ισπανούς με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 42-42. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με την Ρεάλ να έχει όμως το προβάδισμα στο κλείσιμο του με 64-61 και να δείχνει πως κάποια στιγμή θα έρθει και το ξέσπασμα που ήθελε. Έτσι και έγινε, καθώς με το ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου οι Ισπανοί με 70-63 στο 32' και διατήρησαν σε απόσταση ασφαλείας τους μαχητικούς Τούρκους που έδειξαν ότι θα μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση, όμως ηττήθηκαν με 92-84.

Πρώτος σκόρερ για την Ρεάλ ο Ράντολφ με 24 πόντους, ενώ ο Γιούλ σημείωσε 19 με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για την Εφές ο Μίσιτς σημείωσε 21 πόντους και ο Πλάις 15.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-42, 64-61, 92-84

Η Αρμάνι υπέταξε στο τέταρτο δεκάλεπτο την Ζαλγκίρις επικρατώντας με 80-70 ανεβαίνοντας στο 9-11 και αφήνοντας τους Λιθουανούς στο 8-12, ενώ παράλληλα κάλυψε και τη διαφορά της ήττας που είχε υποστεί στην Λιθουανία με 83-78 στον πρώτο γύρο. Οι δύο ομάδες για 35 λεπτά βάδιζαν μαζί στο σκορ, καθώς αν και στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι προηγήθηκε με 21-13, η απάντηση των αθλητών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν άμεση κλείνοντας το ημίχρονο πίσω με 34-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση ήταν σε απόλυτη ισορροπία και την Αρμάνι να το κλείνει μπροστά με 52-50 και να δείχνει πως η αναμέτρηση θα κριθεί στο σουτ. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, καθώς η Αρμάνι στα τελευταία 5 λεπτά ανέβασε ρυθμό, η Ζαλγκίρις δεν ακολούθησε και οι Ιταλοί έφτασαν σε μια άνετη στο τέλος επικράτηση με 80-70.

Εξαιρετικός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Μάικ Τζέημς με 20 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ακολούθησαν επάξια οι Μίτσοφ (17π.), Μπέρτανς (17π.), Κουζμίνσκας (14π.), ενώ η Αρμάνι σημείωσε 13/29 τρίποντα με ποσοστό 45%.

Για την Ζαλγκίρις ο Γουόλτερς είχε 17 πόντους, ενώ το ποσοστό των Λιθουανών στο τρίποντο ήταν τραγικό με 5/19 και 26%.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 34-30, 52-50, 80-70