Νίκες για Φενέρ, Ρεάλ και Ζαλγκίρις

Written by  Φεβ 22, 2019

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνάντησε δυσκολία για ένα ημίχρονο από την Μπάγερν, όμως έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 91-78.

Η Μπαγερν κατάφερε να κάνει ένα πολύ καλό πρώτο μέρος, καθώς έμεινε κοντά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο πίσω με 42-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης ξέσπασαν και με επί μέρους σκορ 29-13 προηγήθηκαν με 71-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όσο κι αν προσπάθησε η Μπάγερν να επιστρέψει αυτό έδειχνε αδύνατο με την Ρεάλ να φτάνει εύκολα στο τελικό 91-78.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ο Γιούλ με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ντεκ, Κάρολ και Ράντολφ με 13. Για τη Μπάγερν  14 πόντους σημείωσε ο Μπαρτέλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 71-52, 91-78

Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε δύο καλά δεκάλεπτα στην εκκίνηση του κάθε ημιχρόνου για να υποτάξει εύκολα εκτός έδρας την Νταρουσάφακα με 97-75.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Φενέρ, καθώς προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 26-12, ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 46-35.Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν ίδιο με το πρώτο, με τη Φενέρ να κλειδώνει τη νίκη, αφού προηγήθηκε με 73-48 για να ολοκληρώσει την αναμέτρηση με 97-75.

Πρώτοι σκόρερ για τη Φενέρ οι Άλι και Γκουντουριτς με 16 πόντους, ενώ για την Νταρουσάφακα ο Έρικ σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 35-46, 48-73, 75-97

Η Ζαλγκίρις πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 84-76 της Μπούντουτσνοστ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση δίχως να μπορεί κάποια από τις δύο να ξεφύγει, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με τους Λιθουανούς μπροστά 39-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να μπουν μπροστά με 62-60, όωμς στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις βρήκε ρυθμό και επικράτησε με 84-76.

Πρώτος σκόρερ για την Ζαλγκίρις ο Ντέιβις με 21 πόντους, ενώ ο Κόουλ σημείωσε 26 για την Μπούντουτσνοστ.

Τα δεκάλεπτα:20-18, 39-36, 60-62, 84-76