Οριστικά 5η η Μπαρτσελόνα, με Εφές και μειονέκτημα στα play off

Written by  Μαρ 29, 2019

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύθηκε πολύ, αλλά στο τέλος πάτησε γκάζι για να φτάσει στη νίκη επί της Μπουντούτσνοστ με 95-83 και ανέβηκε στο 17-12, που ελάχιστη σημασία έχει, αφού πλέον ξέρει πως κλείδωσε στην 5η θέση και θα αντιμετωπίσει στα play off την Αναντολού Εφές με μειονέκτημα έδρας.

Οι «μπλαουγκράνα» εμφανίστηκαν με δυο πρόσωπα, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να παίζει χωρίς άγχος και να προηγείται νωρίς με +10 (6-16), καταφέρνοντας, παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, να κλείσει την πρώτη περίοδο με οριακό προβάδισμα 21-22.

Με καλύτερο μυαλό και αμυντική λειτουργία, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 32-25 στο 14’ και με 38-29 στο 17’, αλλά και πάλι η Μπουντούτσνοστ δεν εγκατέλειψε, μείωσε γρήγορα και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 44-46.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και την Μπουντουτσνοστ να αντιστέκεται σθεναρά, με τον Κρις Σίνγκλετον να είναι αυτός που με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (72-69), με το φινάλε του αγώνα να είναι εντελώς διαφορετικό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στην επίθεση, άνοιξαν τη διαφορά, την οποία έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (89-78) και έφτασαν τελικά στη νίκη με 95-83.

Κορυφαίος των νικητών ο Άνταμ Χανγκά με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ρόλαντς Σμιντς σημείωσε 14 πόντους, ο Άντε Τόμιτς είχε 11 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους σημείωσε και ο Κάιλ Κούρικ.

Από την Μπουντούτσνοστ, που έμεινε στο 6-23, ο Ντανίλο Νίκολιτς τα έκανε όλα ολοκληρώνοντας με 25 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Τζέημς Μπελ και τον Νεμάνια Γκόρντιτς να προσθέτουν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 44-46, 72-69, 95-83