«Σβηστά» την Χίμκι και 2η θέση για ΤΣΣΚΑ

Written by  Μαρ 29, 2019

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, πήρε το «ρωσικό» ντέρμπι  με τη Χίμκι, από την έδρα της οποίας πέρασε άνετα επικρατώντας με 80-72 και ανέβηκε στο 23-6 διατηρώντας την 2η θέση της βαθμολογίας, μια αγωνιστική πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από νωρίς, παίρνοντας διψήφιες διαφορές από την πρώτη περίοδο και από τα μισά του παιχνιδιού και μετά πήρε διαφορά ασφαλείας, κάνοντας μέχρι το τέλος συντήρηση δυνάμεων, αφού οι αδιάφοροι και από καιρό αποκλεισμένοι γηπεδούχοι (9-20) δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού για να πάρουν τη νίκη για το γόητρο.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η ΤΣΣΚΑ άρχισε να δημιουργεί μια μικρή διαφορά (7-15 στο 6’), έφτασε για πρώτη φορά το +10 (13-23) και έκλεισε σχεδόν ξεκούραστα το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15-23.

Η Χίμκι έβγαλε μια κάποια αντίδραση, μειώνοντας σε 24-27 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (37-49).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ΤΣΣΚΑ εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (42-61) και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι, αφού η διαφορά δυναμικότητας και η εικόνα των δυο ομάδων ήταν τέτοια που δεν μπορούσε να έχει διαφορετική εξέλιξη.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 51-64 και το παιχνίδι κύλησε ομαλά μέχρι τη λήξη του που βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν κατεβάσει το ρυθμό και να φεύγουν νικητές με 72-80.

Ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 14 πόντους με 4 ασίστ, ο Κάιλ Χάινς είχε 12 πόντουις με 7 ριμπάουντ και ο Κόρι Χιγκινς είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ για την ΤΣΣΚΑ, ενώ από την Χίμκι ο Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 17 πόντους με 7 ασίστ και ο Τζόρνταν Μίκι 15 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-49, 51-64, 72-80