Στο τέλος η Νταρουσάφακα την Μπάγερν

Written by  Μαρ 29, 2019

Η Νταρουσάφακα πήρε νίκη γοήτρου επί της Μπάγερν Μονάχου με 92-87 και ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της ικανοποιώντας το κοινό της, σε μια κακή χρονιά, που την βρίσκει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 6-23.

Η αναμέτρηση είχε αρκετό ενδιαφέρον, με τις δυο ομάδες να προσφέρουν θέαμα και εναλλαγές στο σκορ, καθώς και ένα άκρως ενδιαφέρον και δραματικό φινάλε που βρήκε τους γηπεδούχους να φεύγουν χαρούμενη και την γερμανική ομάδα να υποχωρεί στο 13-16, έχοντας ήδη αποκλειστεί από τα play off.

Η Μπάγερν ξεκίνησε εκπληκτικά την αναμέτρηση και με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, αλλά και πολύ καλά διαβασμένη άμυνα, προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 16 πόντους (6-22) και δεν δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν ένα ικανό προβάδισμα στο τέλος του δεκάλεπτου με 14-27.

Η Νταρουσάφακα, ωστόσο, αντέδρασε με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, μείωσε σταδιακά τη διαφορά και έφτασε ακόμα και στο -2 (41-43) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο που βρήκε τη γερμανική ομάδα να διατηρεί το προβάδισμα με 44-50.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετικό ενδιαφέρον, με την Νταρουσάφακα να πιέζει για να πλησιάσει και να τα καταφέρνει, περνώντας, μάλιστα, μπροστά με 62-61, πριν η τρίτη περίοδος βρει και πάλι τη Μπάγερν να προηγείται με ένα καλάθι διαφορά (65-67).

Η τελευταία περίοδος είχε αρκετές εναλλαγές, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά μέχρι τα μισά της, την Μπάγερν να προηγείται με 71-75 και την Νταρουσάφακα να κάνει αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, να κάνει σερί 10-2 για το 81-77 και να παίρνει τελικά τη νίκη με 92-87.

Ο Τόνεϊ Ντάγκλας έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Τζέρεμι Έβανς είχε επίσης καλή παρουσία με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Καρτάλ Όζμισρακ είχε πολλαπλή προσφορά με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ για τους νικητές.

Από τη Μπάγερν, ο Πέτερι Κόπονεν είχε 23 πόντους (5/6 τρίποντα) με 5 ριμπάουντ, ο Νιχάντ Ντέντοβιτς είχε 20 πόντους με3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Στέφαν Γιόβιτς σημείωσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 44-50, 65-67, 92-87