Το καθήκον της η ΤΣΣΚΑ, αναμονή για Μπασκόνια

Written by  Απρ 04, 2019

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε εκπληκτικό τελείωμα στην τελευταία περίοδο και έκαψε την αντίσταση της αποφασισμένης Μπασκόνια με 82-78, τερματίζοντας οριστικά στην 2η θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 24-6 και θα παίξει με όποιον τερματίσει στην 7η θέση, κάτι που θα καθοριστεί από τις αυριανές αναμετρήσεις που θα κρίνουν και το μέλλον των Βάσκων στη διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι που έμειναν στο 15-15, προσπάθησαν πολύ να πάρουν τη μεγάλη νίκη που θα τους έφερνε σίγουρα στα play off, αλλά στο τέλος λύγισαν από την πολυπρόσωπη ΤΣΣΚΑ, που έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 27-12 και απέδειξε ότι είναι μια ομάδα που μπορεί ακόμα και στην κακή της μέρα να «σκοτώσει» τον οποιονδήποτε αντίπαλο.

Μετά το αρχικό 4-0 της ΤΣΣΚΑ, η Μπασκόνια πήρε το προβάδισμα και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο (10-16 στο 7’), στο τέλος του οποίου προηγήθηκε με 17-21.

Με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να την οδηγεί, η Μπασκόνια προηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους (25-33) και δεν πτοήθηκε παρά την προσπάθεια της ΤΣΣΚΑ να μειώσει (33-35), κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 40-44.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Μπασκόνια ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 8 (43-51), ενώ έχοντας αναλάβει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, έφτασε ακόμα και το +11 (53-64) και με αυτή τη διαφορά έφτασε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (55-66).

Η Μπασκόνια κρατούσε τα ηνία του αγώνα μέχρι το 35’ όταν και προηγήθηκε με 66-71, αλλά στο σημείο εκείνο η ΤΣΣΚΑ έκανε σερί 9-0, μπήκε μπροστά στο σκορ έπειτα από πάρα πολλή ώρα (75-71) και πέρασε το άγχος στους φιλοξενούμενους.

Η ΤΣΣΚΑ κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, έφτασε στο τελικό 82-78 και εξασφάλισε και μαθηματικά την 2η θέση στη βαθμολογία.

Ο Γουίλ Κλίμπουρν είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Κόρι Χίγκινς σημείωσε 14 πόντους, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό με τον Ντάνιελ Χάκετ σημείωσαν από11 πόντους για την ΤΣΣΚΑ.

Από την Μπασκόνια, ο Μαρσελίνιο Χουέρτας προσπάθησε πολύ, σημειώνοντας 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Βενσάν Πουαριέ είχε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Σάβον Σιλντς σημείωσε επίσης 12 πόντους, ενώ ο Γιοχάνες Φόιχτμαν τελείωσε με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-44, 55-66, 82-78

Φωτό: euroleague.net