Στην 12η θέση τερμάτισε η Μπάγερν, 14η η Γκραν Κανάρια

Written by  Απρ 05, 2019

Η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε για τον κόσμο της και επικράτησε εύκολα της Γκραν Κανάρια με 84-77 ολοκληρώνοντας με μια καλή εμφάνιση τις υποχρεώσεις της στην φετινή Euroleague με συνολικό απολογισμό 14-16 και στην 12η θέση της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση δεν είχε κανένα ενδιαφέρον, αφού και οι δυο ομάδες έχουν από καιρό αποκλειστεί κι έτσι το παιχνίδι κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερες εντάσεις, βρίσκοντας την γερμανική ομάδα νικήτρια και τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν στην 14η θέση με τελικό απολογισμό 8-22.

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-3 στο 4’, η Γκραν Κανάρια ισορρόπησε την κατάσταση και ισοφάρισε σε 16-16 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς για το 26-20.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, η Μπάγερν ανέβασε τη διαφορά στο +10 (30-20) και δεν δυσκολεύθηκε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 44-35.

Η γερμανική ομάδα έπαιζε ελεύθερο και όμορφο μπάσκετ, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά και, χωρίς να δυσκολευτεί, έφτασε στο +20 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (73-53), έχοντας ουσιαστικά εξασφαλίσει την νίκη και ο υπόλοιπος χρόνος κύλησε με μόνο γνώμονα το καλό θέαμα για να ικανοποιήσει τους φίλους της.

Η διαφορά έφτασε και το +22 (77-55) και, στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι… έσβησαν τη μηχανή, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να μειώσουν ακόμα και στους 5 (82-77), πριν ο Λούσιτς γράψει το τελικό 84-77.

Ο Ντέρρικ Γουίλιαμς με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της γερμανικής ομάδας, με τον Βλαντιμίρ Λούσιτς να έχει 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και τον Πέττερι Κόπονεν να προσθέτει 10 πόντους με 3 ασίστ, ενώ από την Γκραν Κανάρια ο Σίιμ-Σάντερ Βένε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τζέικομπ Γουίλι σημείωσε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 44-35, 73-53, 84-77