Έριξε αυλαία η κανονική περίοδος της Euroleague με νίκη της Μπαρτσελόνα

Written by  Απρ 05, 2019

Σε μια αναμέτρηση τυπικού χαρακτήρα, αφού ούτε η Μπαρτσελόνα που είχε εξασφαλίσει την 5η θέση και την είσοδο στα πλέϊ οφ, αλλά ούτε και η Χίμκι, που είχε μείνει εκτός πλέϊ οφ και στη 13η θέση, δεν είχαν ενδιαφέρον, οι Ισπανοί ήταν αυτοί που τελικά έφτασαν στη νίκη με 83-74,στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία στην κανονική περίοδος της Euroleague.

Η Χίμκι ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και σε ένα πλούσιο παραγωγικά πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να προηγηθεί με το εντυπωσιακό 32-21, κλείνοντας με διαφορά διψήφια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα κλείδωσε την άμυνα της, δεν επέτρεψε στην Χίμκι να βρίσκει εύκολα πρόσβαση προς το καλάθι της και με επί μέρους σκορ 23-11 προσπέρασε στο ημίχρονο με 44-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα εμφάνισε αρκετά προβλήματα επιθετικά αφού σημείωσε μόλις 10 πόντους, ενώ η Χίμκι βρήκε την ευκαιρία να προσπεράσει ξανά, όμως και η ίδια δεν μπορούσε να έχει εύκολη πρόσβαση στο καλάθι έμεινε στους 15 πόντους, αλλά διατήρησε μια μικρή διαφορά κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 58-54.

Με σερί 9-0 ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα και προσπέρασε με 63-58 στο 32’.Η Χίμκι προσπέρασε στο 33’ με 66-65, όμως οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι στην τέταρτη περίοδο, μπήκαν και πάλι μπροστά με 75-68 στο 34’, ενώ έφτασε άνετα στο τελικό 83-74.

Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ο Οριόλα με 14 πόντους, ενώ για την Χίμκι οι Τζένκινς και Μόνια σημείωσαν από 13.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 44-43, 54-58, 83-74