Ασταμάτητος Ντε Κολό οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στο break

Written by  Απρ 24, 2019

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Νάντο Ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ έσπασε την έδρα της Μπασκόνια, επικρατώντας με 84-77 και έκανε το 2-1, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο το Final Four, που θα φιλοξενηθεί στην ίδια έδρα.

Η ρωσική ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν και πέρασαν μπροστά επιστρέφοντας από το -13, δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, με τον Γάλλο σούπερ σταρ να την οδηγεί στην επικράτηση.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με καλά ποσοστά από το τρίποντο (4/6 στην πρώτη περίοδο) προηγήθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά (6-17) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-28.

Το τρίποντο του Χίγκινς έστειλε τη διαφορά στους 13 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (18-31), με τη Μπασκόνια να προσπαθεί να αντιδράσει, να βρίσκει λύσεις με τον Χίλλιαρντ για να μειώσει σε 30-36 και το ημίχρονο βρήκε την ΤΣΣΚΑ να μην έχει απειληθεί ιδιαίτερα για το 39-46.

Η Μπασκόνια έκλεισε καλύτερα την άμυνά της, βρήκε λύσεις και από τον Φόιχτμαν, μείωσε τη διαφορά (58-61) και έβαλε στο τέλος του δεκάλεπτου τις βάσεις για την ανατροπή (59-62).

Ο Ματ Τζάνινγκ με συνεχόμενα τρίποντα έβαλε μπροστά την Μπασκόνια με 65-62, ο Ντε Κολό απάντησε με 8 συνεχόμενους πόντους, ξαναέβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 67-71 και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 84-77.

Αναμφισβήτητος πρωταγωνιστής ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, αφού, πέρα από το ξέσπασμά του στην τελευταία περίοδο που έδωσε προβάδισμα νίκης στην ΤΣΣΚΑ, είχε συνολικά 28 πόντους (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές), 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ήταν ο πρωτεργάτης της νίκης της ρωσικής ομάδας.

Ο Κόρι Χίγκινς είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Γουίλ Κλίμπουρν με τον Κάιλ Χάινς είχαν από 10 πόντους με 7 ριμπάουντ έκαστος.

Από τη Μπασκόνια, ο Βενσάν Πουαριέ έκανε double-double με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Ντάρουν Χίλλιαρντ σημείωσε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Γιοχάνες Φόιχτμαν σημείωσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 39-46, 59-62, 77-84