Η Ρεάλ διέλυσε τη Φενέρ και κατέκτησε την 3η θέση

Written by  Μάι 19, 2019

Η Ρεάλ πραγματοποιώντας δύο εξαιρετικά δεκάλεπτα στην αρχή και το τέλος της αναμέτρησης, επικράτησε με 94-75 της Φενέρμπαχτσε στον Μικρό Τελικό του F4 και κατέλαβε την 3η θέση.

Ο Νίκολα Κάλινιτς έβαλε μπροστά με 3-0 στην πρώτη επίεθση της αναμέτρησης την Φενέρ, όμως η Ρεάλ είχε άμεσα απάντηση και με σερί 7-0 προσπέρασε στο δεύτερο λεπτό με 7-3. Τα πρώτα τρία λεπτά ολοκληρώθηκαν με τον Κάλινιτς να μειώνει σε 7-5 και τον Ρέγες να απαντά για το 9-5. Στα επόμενα δύο λεπτά όμως η Ρεάλ ανέβασε ρυθμό και πήρε για πρώτη φορά διαφορά οκτώ πόντων κλείνοντας το πρώτο πεντάλεπτο μπροστά με 15-7. Η Φενέρ με δύο βολές του Γκριν μείωσε σε 15-9, αλλά το τρίποντο του Κάρολ στο έκτο λεπτό έδωσε αέρα εννέα πόντων στην Ρεάλ με 18-9. Η διαφορά για τους Ισπανούς πήρε διψήφιο αριθμό δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Αγιόν να ευστοχεί σε μια βολή για το 19-9, ενώ στο όγδοο λεπτό ο Φερνάντεζ με τρίποντο ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόσταση για το 22-9 με την πρώτη περίοδο να εξελίσσεται σε παράσταση για έναν ρόλο. Η Φενέρ κατάφερε με τους Σλούκα και Βέσελι να μειώσει σε 22-13 για ν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ της Ρεάλ με 24-16.

Με καλάθι του Γκούντουριτς ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 24-18 για την Φενέρ για να απαντήσει με την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού ο Ταβάρες για το 26-18. Τα πρώτα δυο λεπτά στην δεύτερη περίοδο ολοκληρώθηκαν με την Ρεάλ να κρατά τη διαφορά των οκτώ πόντων (28-20).Η Φενέρ βρήκε απάντηση με τους Μέλι και Σλούκα μειώνοντας στους τέσσερις πόντους στο 13’ (28-24). Η Ρεάλ ξέφυγε και πάλι με τρίποντο του Γκάμπριελ κάνοντας το 31-24, όμως η Φενέρ είχε βρει ρυθμό και με ένα σερί 8-0 προσπέρασε στο 16’ με 32-31 για να ολοκληρώσει το ημίχρονο μπροστά με 40-38 χάρη σε δίποντο του Κώστα Σλούκα που έκλεισε το πρώτο μισό με εννέα πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τόμπκινς να βάζει μπροστά την Ρεάλ με 41-40 ευστοχώντας σε τρίποντο. Ο Καλινιτς ένα λεπτό αργότερα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για την Φενέρ βάζοντας την και πάλι μπροστά με 43-41. Πλέον η αναμέτρηση με τά το πρώτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει τον ρυθμό ενός ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ να είναι μπροστά με 56-50, όμως μέσα σε τριάντα δευτερόλεπτα δύο τρίποντα από Γκούντουριτς και Σλούκα έφεραν την αναμέτρηση και πάλι στα ίσια. Ο Σλούκας ήταν σε εξαιρετική βραδιά και φτάνοντας τους 15 πόντους με τρίποντο έβαλε μπροστά με 59-56 τη Φενέρ στο 26’. Η Ρεάλ στο 29’ προσπέρασε και πάλι στην αναμέτρηση με 65-61 για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με τους Ισπανούς μπροστά με 69-63.

Με τρίποντο του Κοζέρ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο που έδωσε αέρα εννέα πόντων στην Ρεάλ για το 72-63, ενώ ο Τόμπκινς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 74-63 στο 32’. Η Ρεάλ είχε μπει πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο και έδειχνε να κλειδώνει την τρίτη θέση, καθώς κράτησε για πέντε λεπτά μακριά από το καλάθι της την Φενέρ, έκανε σερί 12-0 και η διαφορά στο 35’ ήταν στο +18 (81-63). Το πάρτι των Ισπανών είχε στηθεί έστω κι αν δεν ήρθαν για την τρίτη θέση στο F4. Η Φενέρ πραγματοποιούσε ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα της σεζόν η Ρεάλ συνέχιζε να ανεβάζει τη διαφορά πατώντας στο 36’ στους 20 πόντους και το 84-63. Η Φενέρ κατάφερε να σημειώσει τους πρώτους της πόντους στην τέταρτη περίοδο, στο 36’ 28’’ μειώνοντας σε 84-65. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ να κατακτά τη νίκη με 94-75.

Πρώτος σκόρερ για την Ρεάλ ο Αγιόν με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 11/11 δίποντα. Για την Φενέρ ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-38, 63-69, 75-94