«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ

Written by  Οκτ 10, 2019

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύθηκε για σχεδόν τρία δεκάλεπτα απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 79-68 και έκανε το 2/2 στο ξεκίνημα του φετινού «μαραθωνίου» της Turkish Ailines Euroleague.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ο Δημήτρης Ιτούδης παρέλαβε το βραβείο του καλύτερου προπονητή της σεζόν 2018-19 και καταχειροκροτήθηκε για την επιτυχία του να χαρίσει το τρόπαιο στην ρωσική ομάδα την περσινή χρονιά.

Η ΤΣΣΚΑ είχε μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (13-10), αλλά η πολύ καλά διαβασμένη γερμανική ομάδα, έμενε κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στο +4 για τους γηπεδούχους (22-18).

Με καλάθι του Μπολομπόι, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 7 πόντους με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (27-20), ενώ έδειξε να βρίσκει ρυθμό, φτάνοντας ακόμα και στο +14 στο 27’ (43-29), όμως, η Μπάγερν απάντησε γρήγορα και μείωσε στους 5 (45-40), πριν το ημίχρονο βρει τους γηπεδούχους στο 47-40.

Η Μπάγερν ξεκίνησε πολύ καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε νωρίς στο καλάθι (50-48) και έδειξε να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι, όμως, η ΤΣΣΚΑ απάντησε αμέσως με σερί 9-0, έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-48) και έκλεισε το δεκάλεπτο με +10 (60-50).

Με νέο σερί 5-0 η ΤΣΣΚΑ έφτασε το +15 (65-50) και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι αφού όσο και να ήθελε η Μπάγερν δεν μπορούσε να ανατρέψει τη διαφορά που έφτασε μέχρι καιτο +19 (79-60) και έτσι το τελικό 79-68 έφερε την δεύτερη νίκη της Πρωταθλήτριας Ευρώπης σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Γουίλ Κλίμπουρν ήταν πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γιοχάνες Φόιχτμαν έκανε double-double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Τζόελ Μπολομπόι σημείωσε επίσης 10 πόντους.

Από την Μπάγερν, ο Γκρέγκορι Μονρό έκανε double-double με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Νιχάντ Ντέντοβιτς είχε 12 πόντους με 3 ασίστ και ο Ντανίλο Μπαρτέλ 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18 47-40, 60-50, 79-68