«Πάρτι» στο τέλος για την Μπαρτσελόνα

Written by  Οκτ 11, 2019

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε πολύ σκούρα για τρία δεκάλεπτα στην έδρα της Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης, όμως, στην τελευταία περίοδο, βρήκε λύσεις, πήρε διαφορά και τελικά με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 28-7 επικράτησε με 87-63 πετυχαίνοντας το 2/2 στο ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Βορόνοφ να παίζει σχεδόν μόνος του όλη την άμυνα της Μπαρτσελόνα (10 πόντοι στο δεκάλεπτο), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να έχουν οριακό προβάδισμα 20-19.

Η Μπαρτσελόνα πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όταν και δημιούργησε ένα μικρό προβάδισμα (23-29) και, παρ’ όλο που δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 40-43.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, σκόραραν με το… σταγονόμετρο και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το φτωχό επιμέρους 16-16 για το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα με 56-59.

Ό,τι δεν έκαναν οι «μπλαουγκράνα» σε όλο το παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή, το έκαναν στην τελευταία περίοδο, όταν και άρχισαν να δημιουργούν διαφορά, έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (61-75) και έκτοτε κυριάρχησε στο παρκέ, φτάνοντας άνετα στο ευρύ 63-87.

Ο Κάιλ ΚΟύριτς έκανε μεγάλο παιχνίδι με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όπως και ο Νίκολ Μίροτιτς που έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μπράντον Ντέηβις πρόσθεσε στην στατιστική της Μπαρτσελόνα 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για την Ζενίτ, ο Βορόνοφ έμεινε στους 10 πόντους που σημείωσε στην πρώτη περίοδο και κανένας άλλος παίκτης της δεν σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-43, 56-59, 63-87