Με Σβεντ και Τίμα το 2/2 η Χίμκι

Written by  Οκτ 11, 2019

Η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έδρα της και με πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην Μπασκόνια, «ζευγάρωσε» τις νίκες της στην φετινή Euroleague, επικρατώντας με 79-76 και ανάγκασε την ισπανική ομάδα στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε νωρίς με 13-3, με τον Γιάνις Τίμα να είναι για ένα ακόμα παιχνίδι πολύ… ζεστός, να σημειώνει 12 πόντους από την πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με την Χίμκι να φτάνει ακόμα και το +14 (19-5) και να έχει ήδη ένα καλό προβάδισμα στο τέλος του δεκάλεπτου με 27-17.

Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στο παρκέ και με σερί 7-0 έφτασαν και το +16 στην δεύτερη περίοδο (39-23), όμως, στο σημείο εκείνο οι «Βάσκοι» ξύπνησαν, έκαναν ένα μεγάλο σερί 12-0 και μείωσαν σε 39-35 και έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας να καλύψουν μια αρκετά μικρότερη διαφορά (43-39).

Η Μπασκόνια κατάφερε να μειώσει στον πόντο (49-48), αλλά η Χίμκι κράτησε το προβάδισμά της, έφτασε ξανά στο +8 (59-51) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 62-55.

Στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια προσπάθησε να μειώσει και να διεκδικήσει σοβαρά τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντισταθούν, να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και τελικά να πάρουν τη σημαντική νίκη με 79-76.

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν πρώτος σκόρερ της Χίμκι με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Γιάνις Τίμα σταμάτησε στους 18 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζέρεμι Έβανς είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Από την Μπασκόνια, ο Τόρνικε Σενγκέλια έκανε double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πιέρια Χενρι είχε 16 πόντους, με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κοψίματα, ενώ ο Λούκα Βιλντόθα πρόσθεσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 62-55, 79-76