Στην παράταση… ξεμπλόκαρε και πήρε την πρώτη νίκη

Written by  Οκτ 18, 2019

Σε μια συνάντηση με… ερυθρόλευκο παρελθόν, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έκαμψε πολύ δύσκολα την αντίσταση του σκληροτράχηλου Ερυθρού Αστέρα τυ Μίλαν Τόμιτς με 84-69, χάρη στην εκπληκτική απόδοση που είχε στον διάρκεια της παράτασης, όπου και έκανε ένα εντυπωσιακό επί μέρους 17-2 για να φτάσει στην πρώτη της φετινή νίκη στη διοργάνωση (κ.α. 67-67).

Η Μακάμπι ξεκίνησε εντυπωσιακά και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν έπιασε από τον… λαιμό τον Ερυθρό Αστέρα, προηγήθηκε με 17-2 στο 6’ και έκανε το έργο της πιο εύκολο από την αρχή.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-13 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, έφτασαν και στο -7 με την έναρξη του δεύτερου (24-17), αλλά η Μακάμπι είχε ενέργεια και μυαλό, πίεσε στην άμυνα, έφτασε ξανά το +14 (33-19) και έκλεισε το ημίχρονο χωρίς να απειληθεί σοβαρά με προβάδισμα 39-30.

Η Μακάμπι πήγε ξανά στο +13 με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (43-30), με τον Ερυθρό Αστέρα να απαντά με σερί 8-0 για να μειώσει σε 47-41 και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 55-47.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ακριβώς όπως κι η προηγούμενη, με την Μακάμπι να πηγαίνει στο 61-47 και να δείχνει να ελέγχει την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, αλλά και σπουδαία άμυνα από το 35’ και έπειτα, κράτησαν την Μακάμπι χωρίς πόντο και με σερί 10-0, μετέτρεψαν το 67-57 σε 67-67 στο 01:25 πριν τη λήξη.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, αλλά δεν σκόραραν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Μακάμπι φάνηκε να ξεμπλοκάρει και με εντυπωσιακή με τη σειρά της άμυνα, έκανε σερί 17-2 και πήρε την νίκη με 84-69.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μακάμπι, με τον Όμρι Κάσπι να έχει 15 πόντους με 8 ριμπάουντ, τον Νέιτ Γουόλτερς 15 πόντους με 4 ριμπάουντ και τον Ταρίκ Μπλακ να προσθέτει 11 πόντους, ενώ από την Μακάμπι, συγκλονιστικός ήταν ο Στράτος Περπέρογλου που τελείωσε με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Όγκνιεν Ντομπριτς είχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-30, 55-47, 67-67, 84-69 (παρ.)