Η Μπάγερν «χτύπησε» την Ρεάλ στις αδυναμίες της

Written by  Οκτ 31, 2019

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απουσίες της Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στην ρακέτα και πήρε μια μεγάλη νίκη με 95-86, που την φέρνει στο 3-2 και στις θέσεις των play off, βυθίζοντας την «Βασίλισσα» στο 2-3, μετά την 5η αγωνιστική.

Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μπαίνοντας μπροστά με μικρές διαφορές (17-20), αλλά η Μπάγερν με ένα σερί 5-0 στην λήξη τυ πρώτου δεκάλεπτου, πήρε το προβάδισμα με 22-20.

Το συνολικό σερί της γερμανικής ομάδας έφτασε το 11-0 για να προηγηθεί με 28-20 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Ρεάλ να αντιδρά και να απαντά με δικό της σερί για να μειώσει και να περάσει ξανά μπροστά με 37-38, πριν το ημίχρονο την βρει να ακολουθεί και πάλι με 41-38.

Η γερμανική ομάδα είχε πλέον σταθερά τον έλεγχο της αναμέτρησης, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στο +9 (54-45) και, με την Ρεάλ πλέον να αρχίζει να βγάζει σημάδια κόπωσης και αδυναμίας να επανέλθει, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (67-57) και ένα σημαντικό ψυχολογικό πλεονέκτημα για την τελευταία περίοδο.

Η Ρεάλ έκανε την τελευταία της απόπειρα να ξαναμπεί στο παιχνίδι και γύρισε από το -12 (77-65) στο -3 (81-78), όμως, δεν είχε άλλο… καύσιμο και η Μπάγερν έφτασε τελικά στην σημαντική νίκη με 95-86.

Ο Γκρεγκ Μονρό με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος τον νικητών, με τον Ντανίλο Μπαρτέλ να έχει 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, τον Πέτερι Κόπονεν να προσθέτει 15 πόντους με 4 ασίστ, τον Μαόντο Λο να έχει 10 πόντους με 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ και τον Λέον Ραντόσεβιτς να σημειώνει 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Ρεάλ, ο Άντονι Ράντολφ έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 16 πόντους με 6 ασίστ, ο Ουσμάν Γκαρούμπα σημείωσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Τζόρνταν Μίκι είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-38, 67-57, 95-86