Ξέσπασε στο τέλος η ΤΣΣΚΑ, πέρασε από την Αγ. Πετρούπολη

Written by  Νοε 01, 2019

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε από την έδρα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 87-70 και άφησε εύκολα πίσω της την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Η Ζενίτ δυσκόλεψε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης στα πρώτα λεπτά, έχοντας μικρό προβάδισμα, χωρίς, ωστόσο, να δημιουργεί διαφορά, με την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της περιόδου και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 13-18, κλείνοντας το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (16-26).

Η ΤΣΣΚΑ έφτασε το +14 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (16-30) και πήρε τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας ακόμα και σε διαφορά 15 πόντων (25-40), με την Ζενίτ να μην μπορεί να βγάλει μεγάλη αντίδραση και να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου σε 37-48.

Με σερί 6-0, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 37-54 και φάνηκε να έχει πάρει ένα σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη, όμως, η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην Ζενίτ, που απάντησε με τρομερή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έκανε σερί 22-5 για να ισοφαρίσει σε 59-59 και το δεκάλεπτο έληξε με 59-61.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε ανάσες με την διακοπή και ανέβασε τη διαφορά στο +12 (61-73) και έκανε την ζωή της πιο εύκολη, αφού η Ζενίτ φάνηκε να εγκαταλείπει την προσπάθεια, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 18 πόντους (67-85) και την ΤΣΣΚΑ να φεύγει με τη νίκη με το τελικό 70-87.

Ο Μάικ Τζέημς είχε 16 πόντους με 4 ασίστ, ο Γιοχάνες Φόιχτμαν σημείωσε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Νταρούν Χίλλιαρντ και τον Νικίτα Κουρμπάνοφ να προσθέτουν από 13 πόντους για την ΤΣΣΚΑ, ενώ από την Ζενίτ, ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Γουίλ Τόμας 14 πόντους και ο Όστιν Χόλλινς είχε 13 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 37-48, 59-61, 70-87

Φωτό: euroleague.net