Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ

Written by  Νοε 02, 2019

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με 85-71 επί της Άλμπα Βερολίνου και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών της, ανεβαίνοντας στο 3-3, με την γερμανική ομάδα να μένει στο 1-5.

Η Ρεάλ έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι δεν ήταν διατεθειμένη να δώσει περιθώρια αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους, προηγήθηκαν με 13-2 μόλις στο 4’ και, χωρίς να αφήσουν το πόδι από το… γκάζι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με double score (28-14).

Παρ’ όλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Ρεάλ να διατηρεί μεν διψήφια διαφορά, αλλά η Άλμπα έδειξε στοιχεία ότι δεν θα τα παρατήσει, κάτι που επιβεβαιώθηκε, με την αντίδρασή της στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όταν και κατάφερε να μειώσει σε 42-38.

Η Άλμπα ολοκλήρωσε την ανατροπή όταν ισοφάρισε στο 24’ σε 48-48 και έδειξε ότι μόνο εύκολος αντίπαλος δεν θα είναι, ενώ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 53-55, με την Ρεάλ, ωστόσο, να έχει απάντηση στα τελευταία 3’ του δεκάλεπτου, όταν και πήρε διαφορά με 8 πόντους (64-56).

Η Ρεάλ έφτασε ξανά στο +14 (77-63) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και ξεκαθάρισε την υπόθεση – νίκη, φτάνοντας στο τελικό 85-71 και την επιστροφή της στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Άντονι Ράντολφ, ο Ουσμάν Γκαρούμπα και ο Σέρχιο Γιουλ είχαν από 12 πόντους για την Ρεάλ, με τον Γουόλτερ Ταβάρες να έχει 11 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ από την Άλμπα, ο Μάρτιν Χέρμανσον είχε 13 πόντους και ο Μακάι Μέισον, με τον Πέιτον Σίβα και τον Γιοχάνες Τίεμαν σημείωσαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-38, 64-56, 85-71