Χίμκι για τετράδα, εύκολα εκτός έδρας τη Ζενίτ

Written by  Νοε 07, 2019

Η Χίμκι επικράτησε σχετικά εύκολα στο ρωσικό ντέρμπι της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 87-73 και συνέχισε την ανοδική της πορεία (5-2) και μπήκε προσωρινά στις θέσεις της πρώτης τετράδας, δείχνοντας πως αποτελεί μία από τις αναβαθμισμένες φέτος ομάδες της διοργάνωσης.

Τα πρώτα λεπτά ήταν απόλυτα ισορροπημένα, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους και την Ζενίτ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (23-17) πριν η Χίμκι καλύψει τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο λήξει ισόπαλο με 28-28.

Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι καθοδηγούμενοι από τον Σβεντ, ο οποίος πήρε… μπροστά, σημειώνοντας συνολικά 10 πόντους στο δεκάλεπτο, πήραν διαφορά που έφτασε ακόμα και το +12 (38-50) και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 43-52.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Ζενίτ μπήκε καλύτερα και μείωσε στο καλάθι (58-60), όμως, η Χίμκι άντεξε, δεν έχασε το προβάδισμά της και το διεύρυνε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, όταν και προηγήθηκε με 60-68.

Ένα γρήγορο 5-0 έφερε την Χίμκι στο +13 (60-73) και σε ένα σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στη συνέχεια, αφού όσο κι αν προσπάθησε η Ζενίτ, δεν κατάφερε να καλύψει το έδαφος, με την διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με την νίκη με το τελικό 73-87.

Ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν πρώτος σκόρερ της Χίμκι με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 19 πόντους με 5 ασίστ και ο Άντονι Γκιλ σημείωσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Ζενίτ, που υποχώρησε στο 2-5, όλη η προσπάθεια ερχόταν από τον Όστιν Χόλλινς, ο οποίος τελείωσε με 25 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 43-52, 60-68, 73-87

Φωτό: euroleague.net