Ξέσπασε στο τέλος και πέρασε από το Βελιγράδι η Ρεάλ

Written by  Νοε 07, 2019

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε πιο δύσκολα από ο,τι λέει το τελικό 75-60 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι και δείχνει να παίρνει τα πάνω της μετά το κακό ξεκίνημα στην φετινή Euroleague.

Η Ρεάλ ξεκίνησε ζεστά και προηγήθηκε με 2-7, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με σερί 7-0 για να περάσει μπροστά με 9-7, με την «Βασίλισσα», ωστόσο, παρά το γεγονός ότι σούταρε με 1/9 τρίποντα, να κρατά τους γηπεδούχους χαμηλά, να μην δέχεται άλλο πόντο μέχρι την λήξη του δεκάλεπτου, το οποίο έληξε με το φτωχό 9-12.

Με όπλο την σκληρή της άμυνα, η Ρεάλ άρχισε να παίρνει διαφορά με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, φτάνοντας γρήγορα το +10 (12-22) και δεν δυσκολεύθηκε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το ημίχρονο που την βρήκε να προηγείται με 27-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε έναν μονόλογο για τον Ερυθρό Αστέρα που, αργά, αλλά μεθοδικά, κάλυψε τη διαφορά, ισοφάρισε σε 45-45 και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με προβάδισμα 52-49, χάρη σε τρίποντο του Φαγέ.

Η Ρεάλ μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στην τελευταία περίοδο και με σερί 12-0 πήρε τον έλεγχο και την ψυχολογία του αγώνα και μαζί μια διαφορά 9 πόντων (52-61).

Από το σημείο εκείνο και έπειτα η «Βασίλισσα» κυριάρχησε στο παρκέ, ανεβάζοντας κι άλλο την διαφορά, φτάνοντας μέχρι την τελική νίκη με 60-75 που την φέρνει στο 4-3 και αφήνει τον Ερυθρό Αστέρα στο 2-5.

Ο Σέρχιο Γιουλ τελείωσε με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 12 πόντους, ενώ ο Γουόλτερ Ταβάρες τελείωσε με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Μπίλυ Μπαρόν είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Λορένζο Μπράουν 14 πόντους με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 27-33, 52-49, 60-75