Η ΤΣΣΚΑ σκόρπισε την Φενέρ και… στριμώχτηκε στην κορυφή

Written by  Νοε 15, 2019

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην παραπαίουσα Φενερμπαχτσέ και με την νίκη της με 88-70 ανέβηκε στο 6-2, ισοβαθμώντας με πέντε ακόμα ομάδες (Μακάμπι, Μπαρτσελόνα, Χίμκι, Εφές και Αρμάνι), βυθίζοντας την τουρκική ομάδα στις τελευταίες θέσεις με απολογισμό 2-6.

Ο Δημήτρης Ιτούδης δεν χαρίστηκε στον κουμπάρο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και είδε τους παίκτες του, με κορυφαίους τους Τζέημς και Στρέλνιεκς να παίρνουν εύκολα τη νίκη με ένα επιμέρους 49-36 στο δεύτερο ημίχρονο.

Με πολύ καλή άμυνα που κράτησε την Φενερ χαμηλά, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 8-2 στο 4’ και πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, όμως, η τουρκική ομάδα έκανε ένα γρήγορο σερί 8-0 μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά, πέρασε μπροστά με 8-10 και οι δυο ομάδες παρέμειναν κοντά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου που βγήκε τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 21-17.

Η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε για πρώτη φορά το +8 (32-24), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν στο καλάθι (34-32), με το ημίχρονο να λήγει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 39-34.

Ένα γρήγορο σερί 6-0 της ΤΣΣΚΑ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 11 πόντους (45-34), ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς, έκανε το 52-40, καθιστώντας την ρωσική ομάδα απόλυτο κυρίαρχο της αναμέτρησης.

Ο Λετονός ήταν ασταμάτητος, ξεκινώντας με 4/4 τρίποντα και έσυρε τον… χορό για τους συμπαίκτες του, ώστε να φτάσουν στο +15 στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-49), με την Φενερ να πελαγοδρομεί και να μην μπορεί να βρει τρόπο να επιστρέψει.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, έφτασε ακόμα και το +21 (86-65) και έφτασε τελικά σε μια άνετη νίκη με 88-70 που την φέρνει στον συνωστισμό των ομάδων της κορυφής, βυθίζοντας, ακόμα περισσότερο την Φενερμπαχτσέ.

Ο Μάικ Τζέημς εκτελούσε από παντού, σταματώντας στους 31 πόντους με 6/8 τρίποντα και 9/9 βολές, έχοντας και 4 ασίστ, ο Γιάνις Στρέλνιεκς σημείωσε στους 23 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα, με 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Κάιλ Χάινς είχε 8 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Αντρέι Βοροντσέβιτς, μπορεί να μην σκόραρε ούτε πόντο, αλλά μάζεψε 10 ριμπάουντ, κάνοντας μεγάλη ζημιά στην τουρκική ομάδα.

Από την Φενερμπαχτσέ, ο Κώστας Σλούκας προσπάθησε, σημειώνοντας 20 πόντους με 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε 19 πόντους με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Νίκολα Κάλινιτς σημείωσε 6 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 64-49, 88-70