Η Εφές πήρε το σούπερ ντέρμπι με Αρμάνι και πάτησε μόνη στην κορυφή

Written by  Νοε 21, 2019

Σπουδαίο, όπως αναμενόταν, ντέρμπι έγινε στο Μιλάνο, ανάμεσα στην Αρμάνι και την Αναντολού Εφές, με την περσινή φιναλίστ να παίρνει τη νίκη έπειτα από συγκλονιστική εξέλιξη με το τελικό 81-76 που την φέρνει προσωρινά μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με 8-2 και πήρε κεφάλι από την ιταλική ομάδα που έμεινε στο 7-3.

Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε δυο ομάδες που εντυπωσιάζουν τη φετινή σεζόν και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, χάρη στην ποιότητα του Σέιν Λάρκιν, ο οποίος οδήγησε για ένα ακόμα παιχνίδι τους συμπαίκτες του σε μια σημαντική νίκη.

Η Εφές μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-9, αλλά η Αρμάνι απάντησε με σερί 6-0 για το 11-9, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 17-16.

Η Αρμάνι δημιούργησε μια μική διαφορά με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (25-19), αλλά αυτή τη φορά ήταν η σειρά της τουρκικής ομάδας να αντιδράσει και να προηγηθεί με 28-33, φτάνοντας με μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που την βρήκε να προηγείται με 39-41.

Με σερί 4-0 η Εφές πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμά της μέχρι εκείνο το σημείο (39-45), με την Αρμάνι να ισοφαρίζει σε 49-49, αλλά τους φιλοξενούμενους να απαντούν με σερί 8-0 για να προηγηθούν εκ νέου με 49-57 και, με την νέα αντίδραση των γηπεδούχων, να φτάνουν με προβάδισμα και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (60-62).

Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι μέχρι το τέλος του, με τις δυο ομάδες να είναι μια ανάσα η μία από την άλλη μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όταν η Εφές πήρε προβάδισμα με 71-77 και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για τη νίκη, την οποία και κατέκτησε με το τελικό 76-81.

Ο Τίμπορ Πλάις κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Σέιν Λάρκιν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κρις Σίνγκλετον είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Ροντρίκ Μπομπουά πρόσθεσε 10 πόντους για την Εφές, ενώ από την Αρμάνι, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 11 πόντους με 9 ασίστ και ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ σημείωσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-41, 60-62, 76-81