«Βομβάρδισε» το Μόναχο και εδραιώνεται στην οκτάδα

Written by  Νοε 22, 2019

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εντυπωσιακός από τα 6,75 μ. και με μια εαιρετική εμφάνιση πέρασε και από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με 87-75, έκανε το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα», ανέβηκε στο 6-4 και εδραιώθηκε στις θέσεις των play off, αναμένοντας την επιστροφή του Ρικ Πιτίνο για να κυνηγήσει ό,τι ακόμα καλύτερο μπορεί.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύθηκαν μόνο στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο έβγαλαν τα… κανόνια τους και εκτέλεσαν τους γηπεδούχους με συνολικά 12/26 τρίποντα, παίρνοντας μια ακόμα σημαντική εκτός έδρας νίκη, που τους δίνει τόσο βαθμολογικό, όσο κυρίως ψυχολογικό πλεονέκτημα, καθώς ακολουθούν δύο εντός έδρας αναμετρήσεις με Μπασκόνια και Ολυμπιακό, στις οποίες θα διεκδικήσουν να βελτιώσουν ακόμα περισσότερο το ρεκόρ τους.

Με τρίποντα των Τόμας και Φρεντέτ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-8 το 4’, αλλά η γερμανική ομάδα χτύπησε μέσα στην ρακέτα, εκεί όπου δέσποζε ο Μονρό και με συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού, που έφτασε τους 11 στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε διαφορά 9 πόντων (19-10) και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα 24-16.

Η είσοδος του Ράις έφερε ενέργεια και σκοράρισμα στους «πράσινους», που μείωσαν σε 27-25, ενώ με δύναμη από την άμυνα, ισοφάρισε σε 33-33 και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 3/3 βολές του Φρεντέτ για το 35-36.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο και με καταιγισμό τριπόντων, άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, εκτοξεύοντας την στο +19 (38-57) και έβαλαν τις βάσεις για μια ακόμα μεγάλη νίκη.

Με τρομερό πλουραλισμό στην επίθεση και συνολικό επιμέρους σκορ 18-29, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 53-65 στο τρίτο δεκάλεπτο και μπήκε για τα καλά στη θέση του οδηγού.

Συνεχόμενοι πόντοι του Ζίπτσερ έφεραν το 58-67 και ξαναέβαλαν πρόσκαιρα την Μπάγερν στο παιχνίδι, αλλά οι «πράσινοι» πατούσαν καλά στο παρκέ και με νέα… ομοβροντία από τα 6,75μ., έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +17 (63-80) και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους.

Το τελικό 75-87 πιστοποιεί την πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, στην οποία βρίσκεται ο Παναθηναϊκός και την σταθερή είσοδό του στις θέσεις της πρώτης οκτάδας.

Έξι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντεσόν Τόμας να είναι πρώτος σκόρερ με 14 πόντους (4/7 τρίποντα), ο Ταϊρίς Ράις είχε 13 πόντους με 5 ασίστ, ο Νικ Καλάθης σημείωσε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 11 πόντους με 5 ασίστ, ο Ντίνος Μήτογλου πρόσθεσε 11 πόντους με 6 ριμπάοηντ και ο Τζίμερ Φρεντέτ είχε 10 πόντους.

Από την Μπάγερν, ο Πολ Ζίπσερ σημείωσε 23 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γκρεγκ Μονρό είχε 15 πόντους με 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-36, 53-65, 75-87