Αγριεύει και βλέπει κορυφή με φοβερό Καμπάτσο η Ρεάλ

Written by  Δεκ 06, 2019

Μετά από ένα ματς – διαφήμιση του επιθετικού μπάσκετ και με τον Φακούντο Καμπάτσο να κάνει απίστευτο ρεκόρ με 17 ασίστ, η εντυπωσιακή Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Βαλένθια με 111-99 και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της, ανεβαίνοντας στο 9-3, όπου ελπίζει σε στραβοπάτημα της Εφές για να συγκατοικήσουν στην κορυφή, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο 4-8.

Ο Φαμπιέν Κοσέρ ξεκίνησε καλά και με 2/2 τρίποντα βοήθησε την Ρεάλ να πάρει προβάδισμα 11-4 μόλις στο 3’, με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, να ισορροπούν την κατάσταση, να ισοφαρίζουν σε 25-25 και το χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 30-29 υπέρ των Μαδριλένων.

Το επιθετικό κρεσέντο των δυο ομάδων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ να παίρνει μικρές διαφορές (43-38), αλλά η Βαλένθια αντιστεκόταν σθεναρά, φτάνοντας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται πολύ κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 53-49.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ αυτή τη φορά να παίρνει διαφορά 8 πόντων (66-58) και να καταφέρνει να την διατηρήσει, αλλά και να την αυξήσει στο τέλος της περιόδου, όταν και έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με 80-70.

Ένα σερί 7-0 σε λιγότερο από 2’ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, έστειλε τη διαφορά στο +17 (87-70) και ουσιαστικά τελείωσε κάθε πιθανότητα ανατροπής για την Βαλένθια, που προσπάθησε να μετριάσει κάπως την έκταση της ήττας, μείωσε σε 94-85 και τελικά το 111-99 πιστοποίησε την ανωτερότητα της Ρεάλ.

Έξι παίκτες της Ρεάλ σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Άντονι Ράντολφ να είναι πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, τον Τρέι Τόμπκινς να έχει 14 πόντους με 6 ριμπάουντ, τον Φαμπιέν Κοσέρ να έχει επίσης 16 πόντους, τους Τζέι Σι Κάρολ και Γουόλτερ Ταβάρες να προσθέτουν από 12 πόντους και τον Τζόρνταν Μίκι να έχει 10 πόντους, ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο σκόραρε 8 πόντους, αλλά μοίρασε 17 ασίστ.

Για την Βαλένθια, ο Τζόρνταν Λόυντ είχε 21 πόντους με 5 ασίστ, ο Μάικ Τόμπεϊ 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς 17 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 53-49, 80-70, 111-99