Ματσάρα στην Πόλη με νικήτρια την Φενέρ στην παράταση

Written by  Δεκ 06, 2019

Η Φενερμπαχτσέ είχε περισσότερες δυνάμεις στο τέλος και κατάφερε να πάρει την Τρίτη συνεχόμενη νίκη της έπειτα από ένα φοβερό ματς, απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, που κρίθηκε στην παράταση με 107-102 (κ.α. 88-88) και ανέβηκε στο 5-7, με την γερμανική ομάδα να χάνει μια σημαντική ευκαιρία να αποφύγει το 4-8.

Η Φενέρ ξεκίνησε καλά και μπήκε νωρίς στο προβάδισμα (10-4), ενώ εξακολουθώντας να πιέζει στην άμυνα και να γυρίζει καλά την μπάλα στην επίθεση, έφτασε γρήγορα το +11 (20-9) και έκλεισε ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 30-16.

Η Άλμπα έδειξε τα πρώτα σημάδια αντίδρασης με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όταν και μείωσε σε 32-27, ενώ έφτασε στην ανατροπή περνώντας μπροστά με 36-37, με την Φενερμπαχτσέ να καταφέρνει να περάσει μπροστά στο ημίχρονο με οριακό προβάδισμα 41-40.

Η γερμανική ομάδα ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα 44-52, αλλά η Φενέρ απάντησε με τη σειρά της και κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος της περιόδου με 65-62.

Στην τέταρτη περίοδο, η Άλμπα πήρε ξανά προβάδισμα με 73-77 και έδειξε αποφασισμένη να φτάσει στην έκπληξη, με την τουρκική ομάδα να περνά και πάλι μπροστά με καλάθι του Σλούκα για το 84-83 στα 54’’ και ο χρόνος που απέμενε είχε συγκλονιστική εξέλιξη.

Μετά τη χαμένη επίθεση της Άλμπα, ο Γουίλιαμς έκανε το 86-83 για την Φενέρ, ο Χέρμανσον με 2/2 βολές μείωσε σε 86-85 και ο Κώστας Σλούκας με τον ίδιο τρόπο έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (88-85).

Ο Γκίφι με 1/2 βολές στα 7’’ μείωσε σε 88-86, η Άλμπα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με καλάθι του Σίκμα ισοφάρισε σε 88-88 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Και ο επιπλέον χρόνος είχε ενδιαφέρουσα εξέλιξη, με την Φενέρ να παίρνει προβάδισμα 101-96 στο 43’ και να καταφέρνει να το διατηρήσει μέχρι το τέλος, φτάνοντας στο τελικό 107-102.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε μεγάλο παιχνίδι και double-double με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Νάντο Ντε Κολό είχε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τζόφρι Λοβέρν σημείωσε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Μελίχ Μαχμούτογλου είχε 17 πόντους και ο Ντέρικ Γουίλιαμς πρόσθεσε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Άλμπα, ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε 19 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Λούκε Σϊκμα 18 πόντους με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Νιλς Γκίφι και ο Μάρτιν Χέρμανσον από 12 πόντους και ο Πέιτον Σϊβα πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 41-40, 65-62, 88-88, 107-102 (παρ.)