Ο Αλμπισί έσπρωξε την Φενέρ πιο βαθιά στον… γκρεμό!

Written by  Δεκ 19, 2019

Συγκλονιστικό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, όπου η μέχρι σήμερα τελευταία της βαθμολογίας, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Φενερμπαχτσέ με 84-81 με ήρωα τον Αλμπισί που πέτυχε το σπουδαίο τρίποντο της νίκης στην εκπνοή κι ενώ νωρίτερα ο Σλούκας είχε ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Η Φενέρ ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 7-0, παίρνοντας από το ξεκίνημα τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά η Ζενίτ αντέδρασε αμέσως, μείωσε σταδιακά και πέρασε μπροστά με 14-15, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με 22-18 στο τέλος της περιόδου.

Με σερί 5-0 η Φενέρ έφτασε για πρώτη φορά το +9 (27-18), ενώ έφτασε ακόμα και το +11 (34-23), όμως, και πάλι η Ζενίτ δεν τα παράτησε, βελτιώθηκε αμυντικά, βρήκε σκορ και μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 43-38.

Η τουρκική ομάδα έφτασε γρήγορα το +8 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου (52-44) και φάνηκε να έχει βρει ρυθμό, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν, απάντησαν με δικό τους σερί 8-0 για να ισοφαρίσουν σε 52-52 και κατάφεραν, μάλιστα, να προηγηθούν στο τέλος της περιόδου με 59-60.

Η τελευταία περίοδος, όπως αναμενόταν, ήταν γεμάτη αγωνία, με την Φενέρ να παίρνει μικρό προβάδισμα 72-67, αλλά για μία ακόμα φορά να μην το προστατεύει, με την Ζενίτ να προηγείται ξανά με 74-78, ενώ με 1/2 βολές του Αμπρομάιτις έφτασε το 78-81 στα 8’’, έχοντας αγκαλιάσει τη νίκη.

Ο Κώστας Σλούκας, όμως, με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε στα 4’’σε 81-81 και φάνηκε πως θα στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Άντριου Αλμπισί, όμως, είχε άλλα σχέδια και με τη λήξη της αναμέτρησης ευστόχησε σε τρομερό τρίποντο και χάρισε την νίκη στην Ζενίτ, που βρέθηκε στο 4-11, με την Φενερμπαχτσέ να παραμένει στο 5-10 και να απομακρύνεται περισσότερο από την οκτάδα.

Ο ήρωας της Ζενίτ είχε συνολικά 12 πόντους, ο Ματέους Πονίτκα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Τιμ Αμπρομάιτις είχε 10 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Για την Φενερμπαχτσέ, ο Τζόφρι Λοβέρν είχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Νίκολα Κάλινιτς σημείωσε 16 πόντους με 4 ασίστ και ο Κώστας Σλούκας είχε 13 πόντους με 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 59-60, 81-84