Επιστροφή στις νίκες για την Αρμάνι

Written by  Δεκ 19, 2019

Η Αρμάνι Μιλάνο έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί της, αφού επικράτησε έστω και δύσκολα της φορμαρισμένης το τελευταίο διάστημα, Βαλένθια με 78-71 και διατήρησε την 7η θέση στην βαθμολογία με 8-7, με την ισπανική ομάδα να χάνει έδαφος στο κυνήγι της ανάκαμψης, μένοντας στο 6-9.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-8 στα πρώτα λεπτά, αλλά η Αρμάνι ξύπνησε, προηγήθηκε με 14-11 και οι δυο ομάδες πήγαν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, με την ιταλική ομάδα να προηγείται με 26-24.

Η Αρμάνι πήρε ένα μικρό προβάδισμα με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (32-26), αλλά ήταν η σειρά της Βαλένθια να επιστρέψει, να προηγηθεί με 39-43 και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 43-43.

Ιδανικό ήταν το πρώτο τετράλεπτο για τους γηπεδούχους, που έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 53-43, έφτασαν ακόμα και το +11 (60-49) και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα ασφαλείας (62-53).

Η Βαλένθια έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, μείωσε σε 66-63, αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο, με την ιταλική ομάδα να παίρνει τελικά τη νίκη με 78-71.

Ο Αμεντέο ΝτελαΒάλλε ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ο Κάλεμπ Ταρσέφσκι έκανε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Σέρχιο Ροντρίγκερ είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ για την Αρμάνι.

Από την Βαλένθια, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 20 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μάικ Τόμπι 11 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 43-43, 62-53, 78-71